Jihovýchod Asie se obává dalších teroristických útoků

Teroristická síť Al-Kaidá údajně plánuje další útoky v jihovýchodní Asii. Podle singapurských tajných služeb se chtějí muslimští extremisté zaměřit na nákladní námořní dopravu v úžině Malaka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlovka Theodore Roosvelt s doprovodem | Foto: US NAVY

Jak přímo z oblasti připomíná východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš, úžinou Malaka vede strategická námořní cesta mezi Indonésií a Malajsií.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Obavy z terorismu

Nachází se tam i Singapur - nejvytíženější tranzitní přístav na světě. Podle expertů na terorismus by tam jakýkoli útok těžce postihl světový obchod, vždyt jen Japonsko přes tuto úžinu dopravuje přes 80 % ropy.

Bezpečnostní situace tak bude jedním z bodů nadcházejícíhu summitu zemí APEC. Především Filipíny pak volají po vytvoření mezinárodní protiteroristické koalice v regionu.

APEC je regionální sdružení 21 zemí, které hodlají vytvořit společný trh a přispět ke globálnímu hospodářskému rozvoji oblasti.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme