Jihovýchod Francie a sever Itálie zasáhly prudké deště. Benátky poprvé aktivovaly systém Mojžíš

Italské Benátky vůbec poprvé aktivovaly svůj nový protipovodňový systém Mojžíš. Meteorologové v oblasti varují před silnými bouřkami. Z moře se proto vysunulo 78 jasně žlutých zábran. Mají město ochránit před vysokým přílivem. Meteorologové předpovídají skoro metr a půl vysoké vlny. Už ráno podle AFP voda zaplavila řadu benátských obchodů i světoznámé Náměstí svatého Marka.

(Aktualizováno: 14:13 3. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benátky poprvé kvůli hrozbě aktivovaly kontroverzní a dlouho budovaný systém desítek vysouvacích mořských bariér.

Benátky poprvé kvůli hrozbě aktivovaly kontroverzní a dlouho budovaný systém desítek vysouvacích mořských bariér. | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Místní činitelé si výsledek prvního ostrého testu Mojžíše pochvalovali. „Jsme spokojeni,“ citovala agentura AP z reakce starosty Luigiho Brugnara. Uvedení systému 78 bariér do akce údajně na více než hodinu zaměstnalo stovku techniků. „Je to skvělý moment. Chtěl bych poděkovat všem z technického zázemí..., protože toto je první operace za těchto podmínek,“ řekl šéf projektu Giuseppe Fiengo.

Systém protipovodňových zábran město dokončilo letos. Původně měl být hotový už před 9ti lety. Projekt za miliardy eur ale zdržovaly různé komplikace včetně korupce. 

V sovislosti se silným deštěm a bleskovými povodněmi je pohřešováno na severu Itálie nejméně 11 lidí. Nepřízeň počasí zasáhla pobřežní region Ligurie, Pádskou nížinu i alpská údolí. Jedinou evidovanou obětí byl ráno 53letý dobrovolný hasič, na kterého podle informací agentury ANSA při záchranné akci v údolí řeky Lys spadla část budovy.

10 pohřešovaných ve Francii

Ve Francii páteční vydatné srážky nejvíce zasáhly region Alpes-Maritimes, který sousedí s Itálií a jehož centrem je město Nice. Z kopcovitých oblastí severně od Azurového pobřeží byly hlášeny zničené domy, mosty i výpadky elektřiny. Některé obce byly podle hasičů odstřižené od zbytku světa. Francouzský premiér Jean Castex ráno oznámil, že pokud mu to okolnosti dovolí, zasažený region navštíví.

‚Aktuálně jsme na bilanci devíti potvrzených pohřešovaných osob a třech možných pohřešovaných,“ řekl AFP představitel krizových složek. Mezi hledanými lidmi údajně figurovali dva hasiči a jeden četník, dále dva lidé, které pravděpodobně odnesl proud poté, co strhl jejich dům. Později úřady informovaly, že četník byl nalezen „živý a zdravý“.

sch, cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme