Jihovýchodní Asie si připomněla rok od ničivého zemětřesení

Pietními obřady si dnes lidé v Indonésii, Indii, Thajsku a na Srí Lance připomněli první výročí zemětřesení a následné přívalové vlny cunami. Přírodní živel loni 26. prosince v oblasti Indického oceánu zabil přes 220 000 lidí a zkomplikoval život milionům dalších obyvatel. Přesně v 08.16 místního času si výročí připomněly minutou ticha tisíce přeživších i pozůstalých po obětech v Banda Acehu, metropoli nejhůře postižené indonéské provincie Aceh. Prezident Indonésie osobně spustil sirénu, která je součástí nového poplašného systému v zemi. Vzpomínkové akce se konají i v mnoha evropských zemích, jejichž turisté zahynuli ve vlnách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vzpomínka na oběti tsunami

vzpomínka na oběti tsunami | Zdroj: ČTK

Mufizar Mahmúd, který zajišťuje komunikaci indonéského města Banda Aceh s organizací UNICEF, řekl pro televizi BBC, že celá oblast se rok po katastrofě pomalu ale jistě vzpamatovává.

"Máme naději, že se nám podaří znovu vybudovat Aceh. A mě velmi těší, že nám s tím pomáhá nejedna mezinárodní organizace. Lidé chtějí vidět okamžité výsledky, ale my na tom pracujeme - takže panuje tu velký optimismus, ale lidé musejí být trpěliví."

K pobřeží Thajska dorazila smrtící vlna v 9 hodin ráno místního času. Vyžádala si tam 5400 obětí, téměř polovina z nich byli zahraniční turisté. Vzpomínkové akce se dnes konaly na šesti plážích i na dalších místech za účasti členů vlády, příslušníků královské rodiny, příbuzných obětí i těch, kteří cunami přežili. Thajská vláda celkem pozvala 15 tisíc lidí z celého světa.

K prvnímu výročí ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii se dnes odpoledne bude konat i ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele U Klimenta v Praze. Členové Psychosociálního intervenčního týmu, kteří setkání připravili, vyzvali k podobným vzpomínkovým aktům i na jiných místech republiky. Přesně rok po katastrofě chtějí členové církví, humanitárních organizací i státní správy uctít památku obětí jedné z nejhorších přírodních katastrof v historii lidstva.

Celkem 132 milionů korun vybrala společnost Člověk v tísni na pomoc Srí Lance, postižené loňskou vlnou tsunami. Zatímco v prvních dnech po katastrofě vozila na severovýchod ostrova hlavně základní potraviny, později tam budovala provizorní přístřeší pro postižené a pomáhala při obnově rozvodu elektrické energie. Teď se soustředí na náročnější projekty, jejichž cílem je pomoci tamním lidem vrátit se znovu do života: například dokončuje stavbu prvních 40 domů a rekonstrukci šesti škol.

Za poslední rok, od 26. prosince 2004, byly podle expertů 2 nebo 3 menší cunami. V běžném roce zaznamenají seismologové jedno nebo dvě zemětřesení, která vyvolávají následné přílivové vlny v Tichém oceánu. Připomínají, že v Indickém oceánu bylo také letos zaznamenáno jedno velké zemětřesení, které způsobilo cunami, ale ty byly daleko menší než loni v prosinci. Charles McCreery, ředitel Pacifického centra pro varování před cunami na Havaji Českému rozhlasu k současné situaci řekl:

"Svět je dnes lépe připraven, než byl na cunami v Indickém oceánu a v dalších oceánech připraven před rokem. Je tady ještě hodně práce, kterou je třeba dodělat. Když by se ale opakovalo to, co se stalo loni v Indickém oceánu, neviděli bychom ani zdaleka takový rozsah obětí, jako tomu bylo loni. Už jsou systémy, jak lidi rychleji varovat, a výsledkem té hrozné cunami bylo, že nyní celý svět ví, co cunami dokáže, a má představu. Lidé v okolí Indického oceánu totiž ani netušili, co to cunami je. Jen trocha znalostí obyvatel může zachránit mnoho lidských životů i bez varovného systému," říká ředitel Pacifického centra pro varování před cunami.

Miroslav Konvalina, Julie Rákosová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme