Jihovýchodní Asii svět slíbil více než 4 miliardy dolarů

Na pomoc jihovýchodní Asii byly přislíbeny více než 4 miliardy amerických dolarů. Z toho vlády především vyspělých zemí vyčlenily 3,7 miliard a 630 milonů dolarů se sešlo z darů soukromých osob i společností. Z Evropy mají do postižené oblasti směřovat zhruba 2 miliardy dolarů - větší část z této sumy darují vlády jednotlivých členských zemí. Evropská unie jako instituce pak přislíbila necelých 600 milionů dolarů. V současnosti má ovšem pro 13 zemí, které pohroma zasáhla, podstatnější význam okamžitá logistická podpora. Jenom Spojené státy už mají v regionu 14 000 příslušníků ozbrojených sil, 19 mořských plavidel a desítky letadel, které se snaží rozvážet humanitární materiál do nejvíc izolovaných míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé ve frontě na jídlo | Zdroj: ČTK

Kromě bezmála 150 000 obětí bylo přírodní katastrofou v zemích jihovýchodní Asie postiženo asi tři až pět milionů dalších obyvatel. Hrozí jim různá onemocnění, od průjmu přes břišní tyfus, malárii, choleru a horečku dengue po respirační choroby, jako jsou zápal plic a Tuberkulóza.

Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval dárce k poskytnutí okamžité finanční pomoci ve výši téměř miliardy dolarů. Ta má pokrýt nejzákladnější potřeby 5 milionů lidí v postižené oblasti v následujících 6 měsících." To, co se stalo 26.prosince byla bezprecedentní globální katastrofa. Vyžaduje proto také bezprecentní odpověď," řekl Kofi Annan. Zástupcům dárcovských zemí připomněl, že je třeba zabránit tomu, aby k prvním obětem tsunami přibývaly další způsobené nemocemi a strádáním. "Myslím, že všichni zde shromáždění představitelé si to uvědomují a udělají vše, co mohou, aby pomohli těm, co jsou v nouzi a obnovili život ve společnostech, které byly pohromou zasaženy," uvedl Kofi Annan.

Evropskou unii reprezentuje v Jakartě šéf Evropské komise José Barroso. Jak řekl, Evropané při Asii stojí a chtějí udělat všechno pro to, aby pomohli následky této strašné tragédie odstranit. 100 milionů eur dá na bezprostřední humanitární pomoc, dalších 35O milionů pro to, aby se zničené oblasti zotavily, jinými slovy na dlouhodobé projekty a rekonstrukci. To jsou nejnovější sumy, které dnes za evropskou exekutivu oznámil její předseda José Barroso. K těmto penězům, které mají proudit přes Evropskou komisi a které musí schválit europarlament, je ovšem třeba přičíst také sliby jednotlivých členských zemí pětadvacítky. Celková unijní pomoc se tak vyšplhá už k částce kolem jedné a půl miliardy eur - což je víc než 45 miliard českých korun. Do tohoto čísla přitom ještě nejsou započítané dary lidí a firem. Kromě toho všeho chce Barroso také navrhnout, aby Evropská investiční banka vyčlenila miliardu eur na výhodné úvěry pro obnovu jihovýchodní Asie.

Vlády států na celém světě už slíbily uvolnit na pomoc postižené jihovýchodní Asii 3 miliardy 700 milionů dolarů. Humanitární organizace a jednotlivci shromáždili dalších 630 milionů. Zástupci dárcovských států vyslovili v Jakartě souhlas s odpuštěním dluhů postiženým zemím.

Země v okolí Indického oceánu potřebují do budoucna především varovný systém - uvedl to na konferenci dárcovských zemí v Jakartě indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono. Pokud by podobný systém existoval, mohlo to výrazně snížit počet obětí nedávné přírodní pohromy, která si podle dosud potvrzených informací vyžádala asi 150 000 obětí na lidských životech - podle indonéského prezidenta při tom nejde jen o technickou otázku. "Mluvíme tu o vzdělání místních obyvatel, koordinaci vlád a sdílení informací. Samozřejmě jde i o technologické vybavení, které je k tomu potřeba."

Češi mezi sebou vybrali 115 miliónů korun

Ve veřejných sbírkách na pomoc jihovýchodní Asii už Češi vybrali k dnešku více než 115 milionů korun. Lidé přispívají přímo na konta humanitárních organizací nebo prostřednictvím dárcovských textových zpráv, kterých poslali přes milion. Česká vláda uvolnila na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů chce poslat na dlouhodobé rozvojové programy.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme