Jihovýchodní Evropa čelí vlně veder

Přestože český srpen je letos jeden z nejchladnějších v novodobé historii, v jižní Evropě stále vládne tropické léto. Nejvyšší teplotu až 44 stupňů Celsia naměřili v Itálii, ale potíže s vedrem hlásí i úřady v Řecku a Bulharsku. Meteorologové navíc neočekávají výraznější ochlazení, ale varují, že italské teploměry by v nejbližších dnech mohly ukazovat až 45 stupňů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko zasáhla vlna veder | Foto: AFP

V Bulharsku si horka vyžádala dva lidské životy. Na mnoha místech země úřady zakázaly přes den jízdu kamionů, aby neničily horkem změklý povrch vozovek.

V Itálii jsou nejvyšší teploty hlášeny ze Sicílie a z oblastí Kalábrie, Kampánie a Basilicata. V Římě teplota vystoupila na zcela mimořádných 38 stupňů. Sicílie bojuje s rozsáhlými lesními požáry. Vysoké teploty, silný jižní vítr a sucho zhoršují situaci, ale většinu požárů na ostrově má na svědomí člověk. Byly založeny úmyslně, jak potvrzuje lesní inspektorát Sicílie.

Problémy s ohněm a vysokými teplotami hlásí i Řecko. Úřady vyhlásily na mnoha místech země stav pohotovosti, když se teploty ve stínu vyšplhaly až ke 42 stupňům Celsia. Zdravotnická zařízení zažívají nápor a lékaři upozorňují veřejnost, aby nepodceňovala stálý přísun tekutin.

Vedra vyvolaná mohutným přílivem horkého afrického vzduchu by podle meteorologů měla vydržet až do úterního večera.

Vědunka Lunardi, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme