Jihu USA hrozí další katastrofický úder hurikánu

Americké město New Orleans zažívá druhou evakuaci během několika týdnů. Důvodem je další tropická bouře, tentokrát nazvaná Rita. Už se přehnala mezi Floridou a Kubou, nabrala ničivou sílu hurikánu a zamířila do oblasti Mexického zálivu. Očekává se, že do konce týdne zasáhne pevninu v oblasti Texasu a Louisiany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bouře Rita zasáhla Floridu | Zdroj: ČTK

Živel dnes zesílil na stupeň číslo čtyři z pěti měřených stupňů intenzity. Vichry hurikánu nyní dosahují rychlosti 217 kilometrů v hodině. Bouře se pohybuje nad Mexickým zálivem a ohrožuje tamní ropné věže.

Z Kuby dorazily zprávy, že bouře zle poškodila hlavní město Havanu. Své domovy muselo na Kubě podle agentury AFP opustit 230 tisíc lidí. Rita zasáhla také jihofloridské souostroví Key West, ale ničivé oko hurikánu procházelo od pevniny tak daleko, že nevznikly žádné velké škody.

Podle amerického Národního střediska pro hurikány může Rita před očekávaným pátečním nebo sobotním zasažením americké pevniny nabrat stejnou stejnou sílu, jakou měl nedávno devastující hurikán Katrina. Důvodem je teplá voda v Mexickém zálivu, nad kterou se vítr dále zrychluje.

Stát Louisiana již vyhlásil stav ohrožení. Rita má sice podle předpovědí s největší pravděpodobností udeřit v Texasu, tedy západně od Lousiany, jenže vznikající hurikán může směr svého putování měnit, což ztěžuje přípravy. New Orleans se stále nestačilo vzpamatovat z nedávné pohromy a obavy z další katastrofy i při jen okrajovém zásahu hurikánem jsou podle odborníků na místě.

Vojenští ženisté se v New Orleansu horečně snaží opravit systém hrází, které chrání město před vodou z výše položeného jezera Pontchartrain. Jejich protržení po údery Katriny způsobilo katastrofální zatopení města. Nové ohrožení hrází přimělo starostu New Orleans Raye Nagina, aby zastavil postupný návrat obyvatel a naopak nařídil nové evakuace.

V některých čtvrtích, kde se poprvé po hurikánu Katrina začaly otevírat obchody, restaurace a bary, lidé opět zatloukají okna a výlohy překližkou a připravují se na odchod. V pohotovosti je 500 autobusů, chystají se zásoby vody a jídla pro půl milionu lidí. "Modlíme se, aby se hurikán rozptýlil, nebo alespoň zeslábl," řekla guvernérka Louisiany Kathleen Blancová. "Tento stát sotva vydrží to, co se mu již stalo."

Prezident George Bush, jehož vládě se vytýkala pomalá reakce na hrozbu a následky Katriny, se přiletěl narychlo osobně přesvědčit, jak přípravy na pravděpodobný úder nové bouře probíhají. "Jsme v kontaktu s guvernérem Texasu. Jsem průběžně informován o situaci kolem toho, co, dej bože, nebude pustošící bouří. Ale ta zatím přichází," řekl Bush.

Rita je sedmnáctou bouří letošní atlantické hurikánové sezóny, která je čtvrtou nejrušnější od roku 1851, kdy se začaly vést záznamy. Rekord je 21 bouří v roce 1933. Letošní nejničivější hurikán Katrina si před třemi týdny na jižním pobřeží amerických států Louisiana, Mississippi a Alabama vyžádal podle dosavadních údajů 970 obětí a způsobil škody ve výši až 200 miliard dolarů.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme