Jimmy Carter převzal Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Jimmy Carter převzal na radnici v norském Oslu z rukou předsedy norského Nobelova výboru Gunnara Bergeho letošní Nobelovu cenu za mír. Ocenění dostal za desítky let neutuchajícího úsilí o hledání mírových řešení mezinárodních konfliktů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jimmy Carter | Foto: ČTK/AP

V projevu Carter prohlásil, že válka je vždy odporné zlo. Vyzval svět, aby přijal vedoucí úlohu OSN při snaze o nastolení míru a o odstranění propasti mezi bohatými a chudými. V očividné narážce na Irák také varoval světové mocnosti před preventivními válkami, které mohou mít katastrofální následky.

Jimmy Carter se do Osla vrátil už poněkolikáté, Nobelovu cenu míru si ale odvezl poprvé. V minulosti byl na cenu opakovaně navrhován, protože podnikal mírové iniciativy po celém světě - od Haiti po Severní Koreu. Blízko ocenění byl například v roce 1978 za mírovou dohodu z Camp Davidu mezi Izraelem a Egyptem. Laureáty se tehdy stali izraelský premiér Menachem Begin a egyptský prezident Anvar Sadat, přestože rozhodujícím prostředníkem mírových jednání byl Carter. Do stanoveného termínu ale nebyl formálně navržen.

Demokrat Carter, který byl prezidentem USA v letech 1977-81, byl vybrán z rekordního počtu 156 navržených kandidátů - 117 jednotlivců a 39 organizací. Je třetím prezidentem USA, který byl Nobelovou cenou za mír oceněn. Před ním se této pocty dostalo Theodoru Rooseveltovi v roce 1906 a Woodrowu Wilsonovi v roce 1919.

Ve Stockholmu dnes předá švédský král Karel Gustav také Nobelovy ceny za literaturu, ekonomii, fyziologii a medicínu, chemii a ekonomii.

Emira Holmeyová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme