Jimmy Carter zahájil mírovou misi v Severní Koreji

Bývalý americký prezident James 'Jimmy' Carter, finský exprezident Martti Ahtisaari, někdejší irská prezidentka Mary Robinsonová a bývalá norská premiérka Gro Harlemová-Brundtlandová zahájili v Pchjongjangu třídenní návštěvu Severní Koreje. Hlavním cílem této symbolické cesty je snížení napětí na korejském poloostrově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il

Kim Čong-il | Zdroj: ČTK

Před čtyřmi lety založil bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela skupinu vysloužilých, ale stále aktivních politiků. Říkají si 'The Elders' neboli 'stařešinové'. Někteří z nich dnes přiletěli do severokorejského Pchjongjangu. Jak uvádí BBC, chtějí podpořit pokračování šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu a setkat se s Kim Čong-ilem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš hovořil na Radiožurnálu o hlavních motivech cesty delegace Jimmyho Cartera

"Delegace stařešinů odjíždí do Pchjongjangu právě na pozvání severokorejských oficiálních míst a lze tedy předpokládat, že severokorejští komunisté návštěvu neplánovali zbůhdarma," přiznal delegaci šance na úspěch koreanista Petr Bláha.

Před pár měsíci - v listopadu - zatkly severokorejské úřady Američana severokorejského původu. Carter před odletem vyloučil, že se hovory budou týkat i tohoto misionáře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s koreanistou Petrem Bláhou

"Osobně bych se ale vůbec nedivil, kdyby KLDR sdělila, že je ochotna toho misionáře propustit - za určitých podmínek," řekl Bláha.

Severokorejský režim je ochoten jednat

Od loňského roku, kdy proběhlo ostřelování jihokorejského území vysílá severokorejský režim opakovaně signály, že je nadále ochoten jednat o svém jaderném programu a vpustit do země inspektory jaderných zařízení.

"Současná delegace by mohla vyslat další ze signálů, že KLDR je ochotna jednat o svém jaderném programu," prohlásil optimisticky Bláha.

Delegace by se také ráda setkala s Kimovým synem, kterého si vybral za nástupce, Kim Čong-unem.

James Carter je považován za zkušeného harcovníka v oblasti americko-korejských vztahů. Již v roce 1994 jednal s Kim Ir-Senem, otcem současného vůdce. Loni v srpnu se zasadil o propuštění Američana Gomese, kterého Severokorejci zadrželi za ilegální přechod hranic z Číny. Podle Petra Bláhy ovšem nikdy nesehrál 'pozitivní' roli - většinou pouze plnil to, co si Pchjongjang přál.

Robert Mikoláš, Martina Mašková, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme