Bývalý hongkongský magnát Lai odmítl obvinění ze spiknutí. Měl žádat o zavedení sankcí

Bývalý hongkongský mediální magnát a přední kritik čínského režimu Jimmy Lai v úterý před soudem odmítl vinu v procesu, v němž je obžalovaný z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Prokuratura v úterý podle agentury Reuters uvedla, že Lai se snažil přesvědčit Spojené státy, Británii, Česko i další země, aby uvalily sankce na hongkongské a čínské představitele. Laiovi tak za údajné spiknutí hrozí až doživotní vězení.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský mediální magnát Jimmy Lai na cestě k soudnímu slyšení

Lai před soudem obvinění z podněcování ke vzpouře odmítl | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Šestasedmdesátiletý Jimmy Lai si již nyní odpykává trest pět let a devět měsíců, k němuž byl za podvod odsouzen loni. V nynějším procesu byl obžalován na základě zákona o národní bezpečnosti, který Čína v bývalé britské kolonii Hongkongu zavedla v reakci na prodemokratické protesty z roku 2019.

Prokurátor Anthony Chau u soudu řekl, že Lai je „radikál“, který se spikl s dalšími, aby „vyvolávali nenávist a odpor“ vůči hongkongským a čínským úřadům.

U soudu Chau ukázal mimo jiné fotografie, na nichž je Lai zachycen vedle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pence a někdejšího amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Prokuratura také přehrála videozáznamy, na nichž Lai vyzývá k protičínským sankcím. „Pod záminkou boje za svobodu a demokracii“ Lai údajně od června 2019 žádal různé země, aby uvalily sankce na čínské a hongkongské vládní činitele. Mezi těmito zeměmi prokuratura jmenovala kromě výše zmíněných i Austrálii, Irsko, Japonsko či Nový Zéland.

Hongkongský soud poslal aktivistu Laie do vězení na téměř šest let. ,Jde o odplatu,‘ tvrdí kritici

Číst článek

Zákon o národní bezpečnosti

Po zavedení zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu uvalil Washington několik balíků sankcí na hongkongské a čínské vládní představitele, včetně správce Hongkongu Johna Leea.

Lai před soudem rovněž odmítl obvinění z podněcování ke vzpouře, čehož se údajně se svými spolupracovníky z listu Apple Daily dopustil publikací článků nabádajících k rozvratné činnosti.

Bulvární list Apple Daily, který podporoval demokracii v Hongkongu, ukončil činnost v roce 2021, když policie provedla razii v jeho sídle, zmrazila jeho aktiva a pozatýkala zaměstnance.

Jimmy Lai má britské občanství. Britská a americká vláda vyzvaly k jeho okamžitému propuštění a uvedly, že proces je politicky motivovaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme