Zemřel Jiří Brady. Prošel Osvětimí, svým příběhem inspiroval děti po celém světě

V Torontu v noci na sobotu zemřel pamětník holokaustu a podnikatel českého původu Jiří Brady. Bylo mu 90 let. Za války prošel několika koncentračními tábory. V Kanadě žil od roku 1951. Na svém twitterovém účtu to v sobotu potvrdil bývalý ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Toronto/Praha (Aktualizováno: 14:04 12. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodák z židovského rodiny z Nového Města na Moravě inspiroval tisíce dětí po celém světě díky knize Hanin kufřík a vzdělávacímu programu ve školách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přežil Terezín a Osvětim, v rodné zemi ho proslavil až skandál kolem státních vyznamenání. Jeho příběh vypráví spolu s ním Mikuláš Kroupa v dokumentu Příběhy 20. století, které v listopadu 2016 vysílal Český rozhlas Plus

Ve své rodné zemi se ale do širšího povědomí dostal na podzim 2016. Tehdy přijel do Česka převzít údajně slíbené státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman mu ho ale neudělil.

Jádrem nedorozumění byla podle Bradyho synovce a tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana jeho schůzka s dalajlamou.

Brady tehdy řekl, že ho mrzí, že vyznamenání nakonec nedostal:

„Já jsem dostal už tolik vyznamenání, že jestli ho dostanu tady nebo ne, to je prosím úplně jedno. Dostal jsem vyznamenání od německého prezidenta a ontarijské vlády, královny Alžběty a tak dále, bylo by ale příjemné, kdybych ho dostal také ve své mateřské zemi.“

V Česku nakonec Jiří Brady během své návštěvy na podzim 2016 dostal třeba medaili Univerzity Palackého, pražská primátorka mu dala Klíč od obce pražské a pamětní medailí Karla Kramáře ho ocenil i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Hanin kufřík vypráví tragický příběh sestry Jiřího Bradyho. Přibližuje hrůzy holokaustu milionům dětí

Číst článek

Brady se narodil 9. února 1928. Za druhé světové války zahynuli oba jeho rodiče a sestra v koncentračních táborech. Sám Brady prošel koncentračními tábory Terezín a Osvětim. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout.

V roce 1949 Brady emigroval z Československa. V Kanadě založil úspěšnou instalatérskou firmu a stal se váženým podnikatelem.

O svých zkušenostech z holokaustu přednášel po celém světě. Významně se angažoval v pomoci českým imigrantům v Kanadě.

ado, lio, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme