Jistota pro miliony Evropanů. Přeshraniční soudní spory by se měly řešit podle evropských pravidel

Rozvody mezinárodních manželství nebo přeshraniční spotřebitelské spory by měly britské soudy po brexitu rozhodovat stejně jako dosud. Stejný přístup požaduje londýnská vláda také od Evropské unie. Navrhuje to v dokumentu k jednáním o vystoupení Spojeného království z unie. Ta britský návrh zatím nekomentovala.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Paul Lloyd

Budoucí řešení přeshraničních sporů podle současných unijních pravidel má dát podle londýnské vlády právní jistotu milionům Evropanů.

Británie nechce mít s Irskem pevnou hranici. Jednání o brexitu se teď mohou posunout, vítá návrh Brusel

Číst článek

Týkat se to může třeba Němky, která se bude rozvádět s Britem, nebo nespokojeného švédského zákazníka britského internetového obchodu, uvedl ve vysílání rozhlasové stanice BBC britský ministr spravedlnosti David Lidington.

Londýn naopak nadále trvá na tom, že se chce zbavit vlivu evropského soudního dvora na britskou justici. Jak toho chce dosáhnout u přeshraničních sporů, pokud zachová stávající pravidla, ale zatím neupřesnil.

Třetí kolo jednání o podmínkách odchodu Británie z unie se bude konat příští týden v Bruselu. Evropská sedmadvacítka se chce nejprve dohodnout na podobě práv občanů, finančního vyrovnání a hranici na Irském ostrově. Potom je teprve ochotná jednat o nastavení budoucích vztahů mezi unií a Británií.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme