Již čtyři dny po volbách znají obyvatelé Spojeného království složení nové vlády

Čekal se chaos a týdny složitých vyjednávání. Místo toho má Velká Británie už čtyři dny po nečekaně jasných parlamentních volbách novou vládu. Staronový premiér David Cameron vsadil na osvědčená jména.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

David Cameron si byl vědom toho, že nová vláda nemá nárok na dobu hájení. Čeká se od ní rychlá kontinuita. Ostatně sám premiér Cameron před volbami říkal, že nechce odejít od rozdělané práce.

Kostra vlády, tedy resorty financí, vnitra, zahraničí a obrany proto zůstaly beze změn. Ministrem financí tak zůstane George Osborne, ministryní vnitra Theresa Mayová a ministrem zahraničí Philip Hammond.

Jistý comeback slaví někdejší ministr školství, u levice přímo toxický Michael Gove, který bude ministrem spravedlnosti. Ministrem obchodu bude Sádžid Džavíd, jedna z vycházejících hvězd konzervativní strany.

A kabinet bude mít i českou stopu – státním tajemníkem na ministerstvu financí, což je velmi důležitý post, bude Greg Hands, jediný člen Dolní sněmovny, který mluví velmi slušně česky.

Londýnský starosta Boris Johnson, který se po odmlce vrátil do Dolní sněmovny, žádný post nezískal, ale bude chodit na zasedání kabinetu.

Spekuluje se o tom, že staronový ministr práce a sociálních věcí Iain Duncan-Smith chystá reformu vyplácení sociálních dávek, včetně nějaké formy snížení přídavků na děti, což by mělo v přepočtu vynést úsporu asi 450 miliard korun. Těsně před volbami to konzervativci dementovali, ale ten plán podle všeho skutečně existuje.

Nová vláda Davida Camerona bude podle všeho také zvažovat odstoupení Británie od Úmluvy o ochraně lidských práv, na jejímž základě funguje Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

O tomto kroku se ve Velké Británii už řadu měsíců spekuluje, varují před tím především nevládní organizace. V minulé vládě tuto iniciativu blokovali liberální demokraté, ale teď tento záměr nejspíš dostane zelenou.

UKIP povede dál Farage

Euroskeptická strana UKIP mezitím odmítla rezignaci svého předsedy Nigela Farage. Předseda Strany pro nezávislost Spojeného království a europoslanec dal svou funkci k dispozici poté, co nezískal mandát v Dolní sněmovně. Vedení formace se za něj ale jednomyslně postavilo a Farage tak stranu povede dál.

Nigel Farage, předseda euroskeptické strany UKIP | Foto: Reuters

UKIP si přeje co nejrychlejší vypsání unijního referenda, které David Cameron slíbil do konce roku 2017.

Staronový premiér už podniká první kroky s cílem vyjednat nové podmínky britského členství v unii.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme