Jižní a Severní Korea obnoví rozhovory

Jižní Korea souhlasí s obnovením rozhovorů se svým severním sousedem. Pchjongjang nabídl Soulu jednání na ministerské úrovni. Schůzka se má uskutečnit na konci dubna v severokorejském hlavním městě. Jižní Korea ji chce využít k diskusi o severokorejském nukleárním programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstavba korejského koridoru | Zdroj: ČTK

Soul už několikrát dal najevo své zklamání, že byl vyloučen z třístranných rozhovorů mezi Spojenými státy, Čínou a Severní Koreou, které mají začít ve středu v Pekingu. Podle pozorovatelů chce Pchjongjang kompenzovat Soulu jeho rozčarování, navíc komunistická Korea nutně potřebuje jihokorejskou potravinovou pomoc.

Jednání bude vůbec první od nástupu jihokorejského prezidenta Ro Mu-hjona letos v únoru a obě strany se mají zabývat obnovením prací na vybudování dopravního koridoru spojujícího jih se severem. Soul požaduje i diskusi o jaderném programu - o něm ale Pchjongjang chce jednat pouze se Spojenými státy.

Severní Korea dnes prohlásila, že schůzka v Pekingu bude pouze dvoustranná a že Čína je jen hostitelem. Washington však přímé rozhovory s Pchjongjangem odmítá.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme