Argentinský prezident utrpěl v primárkách drtivou porážku. Favoritem voleb je lídr opozice Fernández

Argentinský prezident Mauricio Macri s velkou ztrátou prohrál nedělní předběžné hlasování před říjnovými prezidentskými volbami. Po sečtení téměř všech hlasů ministerstvo vnitra oznámilo, že Macrimu dalo hlas 32 procent voličů, zatímco lídr opozice Alberto Fernández dostal 47,6 procenta hlasů. Macrimu se podle analytiků za dva měsíce zřejmě nepodaří tento výsledek zvrátit ve svůj prospěch, uvedl v pondělí španělský deník El País.

Aktualizováno Buenos Aires (Aktualizováno: 23:29 12. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinský prezident Mauricio Macri prohrál nedělní předběžné hlasování před říjnovými prezidentskými volbami.

Argentinský prezident Mauricio Macri prohrál nedělní předběžné hlasování před říjnovými prezidentskými volbami. | Foto: Luisa Gonzalez | Zdroj: Reuters

Výsledek nedělního hlasování ovlivnil i finančními trhy, investoři totiž vidí v případném vítězství opozičního kandidáta větší rizika než v pokračování dosavadní tržně orientované vlády.

Argentinský senát schválil domovní prohlídky u exprezidentky Fernándezové. Policie ji vyšetřuje kvůli korupci

Číst článek

Argentinské peso na začátku pondělního obchodování odepsalo k americkému dolaru až 33 procent hodnoty a podle záznamů společnosti Reuters dolar v jednu chvíli stál více než 60 pesos. Nakonec peso uzavřelo obchodování s 19 procenty poklesu hodnoty vůči dolaru.Větší propad, asi o 35 procent, zaznamenala argentinská měna k dolaru naposledy v roce 2015. Podobně hlavní index argentinských akcií v pondělí odepisoval kolem 30 procent.

„Je politováníhodné co se stane, když vám vláda neříká pravdu o ekonomice a jednoho dne ta pravda vyjde najevo,“ komentoval propad argentinské měny a akciových trhů Fernández, podle něhož příčinou nejsou obavy investorů z jeho úspěchu, ale přehmaty současné vlády.

Argentinci v neděli hlasovali v takzvaných primárkách, které v zemi fungují od roku 2011. Jsou sítem pro účast politických stran v parlamentních volbách, které se 27. října konají spolu s volbami hlavy státu a jichž se může účastnit pouze strana, která v primárkách získá minimálně 1,5 procenta hlasů. Primárky fungují také jako jakýsi průzkum veřejného mínění pro prezidentské volby. Volební účast v neděli činila asi 75 procent.

Inflace a restrikce

Macri v pondělí na tiskové konferenci přislíbil zvrátit trend patrný z primárek například tím, že instruoval ekonomické ministry své vlády k přípravě opatření zlepšujících „péči o Argentince“. Konzervativní politik, který stojí v čele země od prosince 2015, ztratil přízeň voličů kvůli špatným hospodářským výsledkům, zejména vysoké inflaci a nezaměstnanosti a restriktivním opatřením, která zahájila jeho vláda kvůli úvěru od Mezinárodního měnového fondu.

V Argentině i Uruguayi se podařilo obnovit dodávky elektřiny. Za historický blackout může zřejmě bouře

Číst článek

Favoritem říjnových prezidentských voleb je tak Alberto Fernández, který se překvapivě stal kandidátem hnutí, jež vede bývalá prezidenta Cristina Fernándezová Kirchnerová. Ta v říjnových volbách kandiduje pouze na viceprezidentku a Fernández v pondělí prohlásil, že už s ní jednal o strategii, která by měla jejich tandem dovést k zopakování úspěchu z primárek.

Fernándezová stála v čele země od prosince 2007 do prosince 2015, ale nyní čelí několika obviněním kvůli korupci. První soudní proces s ní začal letos v květnu a exprezidentka je v něm s 12 dalšími osobami obžalována z korupce při přidělování státních zakázek v době, kdy stála jako první zvolená žena v čele Argentiny. Fernándezová obžalobu odmítá jako politicky motivovanou.

První kolo prezidentských voleb se v Argentině koná 27. října. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes 45 procent hlasů, nebo 40 procent s rozdílem deseti procent před druhým v pořadí, bude se 24. listopadu konat druhé kolo. V říjnu budou Argentinci volit i polovinu dolní komory parlamentu a třetinu senátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme