Jižní Korea chce vytvořit fond pro sjednocení s KLDR
Jižní Korea dnes, téměř tři týdny po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila, oznámila, že chce znovu otevřít vzájemný dialog s KLDR. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení oznámilo, že se letos chystá zřídit finanční fond, který by měl být použit na případné sjednocení obou Korejí. Kdo by měl do fondu přispívat, ani jak velký fond bude, uvedeno nebylo.
Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák, náklady na korejské sjednocení by byly daleko vyšší, než jaké byly na sjednocení Německa na přelomu 80. a 90. let.
„Podle expertů by se mohly vyšplhat na více než 240 miliard amerických dolarů. A to jen za první rok. A to by se táhlo 10 let. Takže i pro tak úspěšnou asijskou ekonomiku, jakou je jihokorejská, by to byla velká zátěž,“ uvedl.
O ‘ceně‘ za sjednocení severní a jižní Koreje jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili se zahraničně politickým analytikem ČRo Milanem Slezákem.
Připomněl, že severní Korea je daleko chudší než bylo východní Německo. „Právě tady by se muselo více platit. A museli by to platit Jihokorejci, protože Severokorejci by to neutáhli. Navíc, co se týče porovnání s východními a západními Němci, Severokorejců je k Jihokorejcům daleko více. Východních Němců byla čtvrtina v porovnání se západními, Severokorejců je polovina v porovnání s Jihokorejci,“ přiblížil.
Existují však podle něj i klady, které by korejské sjednocení přineslo. Zmínil, že pro KLDR by to znamenalo vzestup hospodářské úrovně a spokojenější život. Pro Jižní Koreu například levnou severokorejskou pracovní sílu plus odbytiště a menší vojenské náklady.