Jižní Korea dosud neví, zda válečnou loď potopilo torpédo z KLDR

Jižní Korea vyšetřuje incident na sporné námořní hranici s KLDR. Po explozi se potopila její hlídková loď, příčiny výbuchu ale zatím nejsou jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start letounové střely z torpédoborce | Foto: Federation of American Scientists

Objevily se spekulace, že loď zasáhlo severokorejské torpédo, Soul ale tuto informaci dosud nepotvrdil. Záchranáři také stále pátrají po desítkách námořníků, podle posledních informací se jich pohřešuje 46.

Do pátrání po pohřešovaných námořnících se zapojilo 12 plavidel i vrtulníky. Potápěči nyní také zjišťují příčinu exploze, po které se loď v pozdních večerních hodinách potopila. Podle Soulu zatím neexistují důkazy, že by byla zasažena severokorejským torpédem.

Dnes ráno se celou situací znovu zabývalo mimořádné jednání bezpečnostních ministrů a šéfů ozbrojených sil, které svolal prezident I Mjong-bak. Sporná námořní hranice byla vytyčena OSN na konci Korejské války v roce 1953, Pchjongjang jí ale odmítá uznat. V její blízkosti proto také docházelo ke střetům mezi armádami obou zemí, při největším z nich v roce 1999 zahynulo 17 jihokorejských a desítky severokorejských vojáků.

Vyšetřování incidentu sledují i ostatní země v regionu, v pohotovosti jsou kvůli němu i tchajwanské jednotky.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme