Jihokorejci vyslýchají svého exprezidenta kvůli korupci. I Mjong-bak: Jsem nevinný, je to politika

Jihokorejská prokuratura předvolala k výslechu bývalého prezidenta I Mjong-baka, který čelí obviněním, že během svého působení v úřadu opakovaně přijímal úplatky. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský exprezident I Mjong-bak na archivním snímku s exprezidentem USA George W. Bushem, duben 2008. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jedná se o další korupční skandál týkající se nejvyšších činitelů země. Exprezidentka Pak Kun-hje, která do funkce nastoupila po I Mjong-bakovi, je v současné době ve vazbě. Byla obžalována z korupce, zneužití pravomocí a dalších trestných činů. V procesu, který začal po březnovém sesazení prezidentky loni v květnu, pro ni prokuratura požaduje třicetileté vězení.

Někdejší prezident I Mjong-bak byl předvolán k výslechu na 14. března. Nyní šestasedmdesátiletý exprezident je podezřelý, že přijal na úplatcích několik milionů dolarů. Sám popírá, že by se dopustil něčeho protizákonného. Vyšetřování označil za politicky motivované.

Kauza Samsung

Úřady již dříve provedly razie v domově i kancelářích I Mjong-baka. Minulý měsíc prokuratura v souvislosti s vyšetřováním exprezidenta prohledala rovněž kanceláře firmy Samsung Electronics. Existuje podezření, že společnost Samsung poskytovala finanční podporu pro závod na výrobu automobilových součástek, který vede rodina I Mjong-baka, napsala agentura Reuters.

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky byla odsouzena k 20 rokům vězení

Číst článek

Dědice největší jihokorejské společnosti Samsung I Če-jonga poslal soud loni v srpnu na pět let do vězení za úplatkářství v souvislosti s korupční aférou kolem exprezidentky Pak Kun-hje. Letos v únoru byl ale překvapivě propuštěn.

I Če-jong v roce 2014 převzal vedení průmyslového konsorcia, když jeho otce I Kun-hia postihl infarkt. I Kun-hi byl v červenci 2008 odsouzen za daňové úniky k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky a pokutě. Po prezidentské milosti se do čela Samsungu v roce 2010 vrátil. Vyšetřovatelé se nyní zabývají mimo jiné obviněním, že Samsung si milost pro I Kun-hia od prezidenta I Mjong-baka koupil, uvedla agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme