Soul znepokojila severokorejská vojenská přehlídka. Apeluje na respektování stávajících dohod

Jižní Korea vyzvala svého severního souseda, tedy KLDR, aby dodržel dohody, které mají zabránit ozbrojeným střetům mezi oběma státy. Prohlášení Soulu přišlo den poté, co Severní Korea předvedla své nové strategické a taktické zbraně na velké vojenské přehlídce k 75. výročí vládnoucí strany v Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters. Na přehlídce KLDR ukázala novou mezikontinentální raketu a také střelu určenou pro ponorky.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řehlídka a projev následovaly po zabití jihokorejského úředníka severokorejskou hlídkou | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Jihokorejský Modrý dům, kde sídlí prezidentský úřad, svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti, aby projednala nové severokorejské zbraně a také projev severokorejského vůdce Kim Čong-una.

„Zdůraznili jsme důležitost rozličných dohod uzavřených mezi Jihem a Severem, které mají zabránit ozbrojeným konfliktům a válkám,“ uvedla následně prezidentská kancelář v prohlášení.

‚K incidentu nemělo dojít.‘ Vůdce KLDR Kim Čong-un se omluvil Jižní Koreji za zastřelení úředníka

Číst článek

Ačkoli Kim v projevu slíbil, že bude pokračovat v budování vojenské síly KLDR, doufá prý také, že si sousedé po skončení pandemie koronaviru znovu podají ruce ke spolupráci.

Přehlídka a projev následovaly po zabití jihokorejského úředníka severokorejskou hlídkou. Incident v Jižní Koreji šokoval a rozhněval mnoho lidí. Soul vyzval ke společnému vyšetřování poté, co zjistil, že severokorejští vojáci muže zabili a jeho tělo spálili. I dnes Modrý dům vyzval Pchjongjang, aby na jeho žádost o vyšetřování reagoval.

V samostatném prohlášení jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které se zabývá přeshraničními záležitostmi, uvedlo, že Kimův projev by mohl přispět k míru a lepším vztahům. Vyjádřilo též naději na obnovení dialogu o otázkách, jako byl právě zářijový incident se zastřelením úředníka, spolupráce při zvládání koronaviru nebo humanitární pomoc.

Ministerstvo obrany zase dalo najevo znepokojení nad nově předvedenými severokorejskými zbraněmi a uvedlo, že je bude podrobně analyzovat spolu se Spojenými státy, dodal Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme