Jižní Korea končí pátrání po námořnících z potopené lodi

Potopení jihokorejského válečného plavidla nepřežilo 46 vojáků. Záchranáři se dnes dostali k trupu lodi, nikoho živého ale neobjevili. Loď se 104 členy posádky se dosud z neznámých příčin potopila minulý pátek nedaleko sporné námořní hranice se Severní Koreou. Podezření, že byla zasažena nepřátelským torpédem, ale Soul nepovažuje za pravděpodobné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové lodi nesou slavná jména svých předchůdkyň - vrtulník nad Gunston Hall LSD-44 | Foto: US NAVY

Korveta Čonchan, která se potopila po explozi na zádi lodi, bude vyzvednuta a podrobena dalšímu zkoumání, velení armády ale už nyní za jednu z příčin neštěstí označuje náraz do miny pocházející ještě z dob Korejské války. V oblasti sporné hranice se jich totiž podle odhadů stále ještě může nacházet na čtyři tisíce.

Příbuzní mrtvých námořníků, z nichž 30 byli poddůstojníci a 16 vojáci povinné základní služby, v této souvislosti obviňují ozbrojené síly z nedostatečné ochrany členů posádky i příliš dlouho trvající záchranné operace. Soul se však hájí tím, že situaci ztěžovala špatná viditelnost i vysoké vlny.

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme