Jižní Korea nebude tolerovat severokorejskou jadernou zkoušku

Jižní Korea varuje Pchjongjang před jadernou zkouškou. Soul zároveň žádá okamžité obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském nukleárním programu. Režim Kim Čong-ila včera prohlásil, že vůbec poprvé uskuteční test atomové zbraně, čímž potvrdí její vlastnictví. Ke zdrženlivosti vyzvala KLDR také řada dalších zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan Ki-mun

Pan Ki-mun | Zdroj: ČTK

Podle Pchjongjangu sílí hrozba Spojených států, že rozpoutají jadernou válku, stejně jako se zvyšuje americké vyhrožování sankcemi a nátlakem. To způsobilo obtížnou situaci na Korejském poloostrově a v rámci bezpečnosti a nejvyšších zájmů vede KLDR k provedení jaderného testu a k sebeobranným protiopatřením.

Prohlášení režimu Kim Čong-ila okamžitě vyvolalo odmítavé reakce Jižní Koreje. Dnes ráno mimořádně jednali v prezidentském paláci v Soulu o posledním vývoji ministři bezpečnostních resortů. Výsledkem je jednoznačné rozhodnutí, že Soul nebude tolerovat jaderný test Pchjongjangu. Severní Korea také podle Soulu ponese veškerou odpovědnost za další vývoj v případě, že se odhodlá k provedení atomové zkoušky.

Jižní Korea zároveň žádá okamžité obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském nukleárním programu, kterých se účastní i Japonsko, Čína, Rusko a Spojené státy, Severní Korea je ale před rokem přerušila.

K otázce severokorejského jaderného programu se vyjádřil i současný šéf jihokorejské diplomacie Pan Ki-mun, který je horkým kandidátem na post generálního tajemníka OSN. Jak řekl, jako šéf OSN bude chtít navštívit Pchjongjang a zároveň se více zajímat o porušování lidských práv v Severní Koreji.

K zachování klidu a zdrženlivosti vyzvala Severní Koreu i Čína

Proti záměrům KLDR vystoupily i další země regionu, které se také cítí ohroženy severokorejským jaderným programem. Jeden z hlavních spojenců Spojených států v regionu, Austrálie, dnes KLDR varovala, že by v případě nukleární zkoušky musela čelit těžkým následkům. Rovněž pro Japonsko je nepřijatelné, aby Pchjongjang jadernou zkoušku uskutečnil. Hrozba vyslovená KLDR bude pravděpodobně také hlavním bodem jednání, jehož se o víkendu zúčastní zástupci Japonska, Číny a Jižní Koreje.

Peking dnes vyzval Pchjongjang, aby neprováděl atomovou zkoušku, zároveň vyzval všechny strany ke zklidnění napětí. I když je Čína hlavním spojencem režimu Kim Čong-ila, nukleární zbraně na Korejském poloostrově si nepřeje. Zachovat chladnou hlavu, obnovit jednání a vyvarovat se neunáhlených kroků včetně zavedení sankcí, takové je ve stručnosti poselství vyjádřené čínským ministerstvem zahraničí.

Krizi na poloostrově vyvolalo před několika lety oznámení KLDR, že vlastní jadernou zbraň. Od roku 2003 vedou zástupci obou Korejí, Japonska, Číny, Ruska a Spojených států dialog, jehož cílem je přesvědčit komunistickou Koreu, aby se vzdala jaderného programu. Od listopadu 2005 však tyto rozhovory stagnují. Podle odborníků má Severní Korea dost štěpného materiálu pro výrobu až osmi jaderných bomb. Není však patrně schopna vyrobit dostatečně malou nálož, kterou by mohla umístit na raketu. V červenci KLDR šokovala region, když provedla několik testů svých raket, včetně jedné s dlouhým doletem.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme