Jižní Korea popírá, že by zaplatila Talibanu výkupné

Jižní Korea zaplatila Talibanu za propuštění svých devatenácti občanů 20 milionů dolarů. Tvrdí to samotní představitelé afghánského radikálního islamistického hnutí, Soul však tuto informaci vzápětí popřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Spekulace o tom, co Jižní Korea slíbila za osvobození 19 misionářů, se objevily už v průběhu týdne. Oficiálně totiž Soul slíbil ukončit křesťanské mise v Afghánistánu a do konce roku stáhnout i své vojáky. Oba kroky ale byly plánovány už dřív, nezávisle na vyjednávání s Talibanem. Jihokorejský ministr zahraničí však popřel informace japonských médií i samotného Talibanu o tom, že by za osvobození devatenácti křesťanských dobrovolníků zaplatil dva, respektive dvacet milionů dolarů.

Vláda v Soulu zároveň brání svůj postup, když vyjednávala přímo s Talibanem, a věří, že jí mezinárodní společenství pochopí. Šlo prý přeci o záchranu lidských životů. Nejmenovaný představitel Talibanu ale prohlásil, že peníze od Soulu získal a že tyto finanční prostředky budou použity na nákup zbraní a automobilů pro sebevražedné útoky.

Robert Mikoláš, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme