Jižní Korea pošle KLDR padesát tisíc tun rýže. Hladem je tam kvůli suchu ohrožena polovina země

Jižní Korea ve středu přislíbila poskytnout Severní Koreji 50 tisíc tun rýže. Jedná se o největší potravinovou pomoc od roku 2008, napsala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské představitele. Úřady odhadují, že desetitisíce tun rýže budou zemi stát 108 milionů dolarů (více než 2,4 miliardy korun). Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v úterý na tiskové konferenci uvedlo, že má v plánu rýži do KLDR dodat před začátkem září.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli nedostatku potravin trpí hladem téměř polovina Severní Koreje. (ilustrační foto) | Foto: Kham | Zdroj: Reuters

Jižní Korea již minulý týden přispěla částkou 4,5 milionu dolarů (102 milionů korun) Světovému programu pro výživu a 3,5 milionu dolarů (80 milionů korun) Dětskému fondu OSN (UNICEF).

Severní Korea svádí ‚urputný boj‘ se suchem. Deseti milionům lidí hrozí hladomor

Číst článek

Podle agentur OSN se Severní Korea potýká se suchem, v jehož důsledku prudce poklesla zemědělská výroba. Kvůli nedostatku potravin je hladem ohroženo přes deset milionů obyvatel, tedy téměř polovina země.

Podle mluvčího WFP Herveho Verhoosela bude celkem potřeba 300 tisíc tun potravin, aby se pomoc dostala ke všem potřebným. Humanitární pomoc podle něj „pomůže jednomu a půl až dvěma milionům dětí, těhotných a kojících žen“.

Severní Korea podléhá přísným mezinárodním sankcím kvůli svým jaderným a raketovým programům. Zatímco humanitární pomoc pod sankce technicky nespadá, její poskytnutí značně ztěžuje a v některých případech rovnou znemožňuje prosazování sankcí a zákaz Spojených států, podle kterého nesmějí američtí občané do KLDR vycestovat.

Problematické jsou i technické náležitosti poskytování pomoci. Existují obavy, že autoritářská vláda Severní Koreje poskytnuté zásoby nedodá potřebným nebo z nich má zisk. Podle Verhoosela bude WFP požadovat důkladnou kontrolu před tím, než bude pomoc jakkoliv distribuovat.

Potraviny KLDR přes WFP věnovalo v březnu také Rusko, které přispělo více než 2000 tunami pšenice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme