Jižní Korea: Severokorejci mají jadernou zbraň

Soul potvrdil, že Severní Korea má jaderné zbraně. Prohlásil to jihokorejský ministr obrany, podle kterého Pchjongjang už vyrobil jednu nebo dvě atomové bomby. Jižní Korea a Spojené státy se navíc obávají, že se ji Pchjongjang chystá vyzkoušet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Severní Korea sama loni v únoru potvrdila, že má ve svém arzenálu i atomovou bombu. Dosud ji ale nevyzkoušela a tedy nepotvrdila její vlastnictví. Dnešní prohlášení jihokorejského ministra obrany je ale dosud nejjasnějším přiznáním Soulu, že o tom ví.

Experti se nyní pouze dohadují, kolik jaderných zbraní Pchjongjang skutečně má. Dokud nedojde k provedení pokusného jaderného výbuchu, nebudou na poslední vývoj na Korejském poloostrově spojenci reagovat.

Na druhé straně Čína kvůli zvýšenému napětí v oblasti a informacím, že se Pchjongjang chystá nukleární zbraň vyzkoušet, pozvala k rozhovorům severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

KLDR usiluje o získání vlastních jaderných zbraní už řadu let. Zahraničním expertům se ale zatím nepodařilo získat dostatek podrobností, z nichž by se dalo usoudit, že Pchjongjang na tuto zbraň skutečně dosáhl.

Neexistují ani důkazy, které by potvrzovaly, že Severní Korea nějakou jadernou zkoušku provedla. Naproti tomu je pravděpodobné, že KLDR má dostatek jaderného materiálu na výrobu nejméně šesti jaderných pum.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme