Severokorejce zatkla jihokorejská armáda. Pokusil se překročit demilitarizované pásmo

Jihokorejská armáda ve středu uvedla, že zatkla Severokorejce, který překročil přísně střeženou hranici mezi Severní a Jižní Koreou, informuje agentura Reuters. Muž byl nalezen krátce před desátou hodinou ráno místního času na východním konci demilitarizované zóny. „Plánuje se vyšetření případu, které by mělo zjistit podrobnosti o muži a osvětlit, jak se na místo dostal a zda chtěl ze Severní Koreje uprchnout,“ uvedl armádní činitel.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci uvnitř "vesnice svobody" Tesung, která leží v jihokorejské části demilitarizovaného pásma (DMZ). Snímek z 24. dubna 2018.

Jihokorejští vojáci uvnitř "vesnice svobody" Tesung, která leží v jihokorejské části demilitarizovaného pásma. (ilustrační foto) | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Pohyb muže překonávajícího zábrany z ostnatého drátu na hranicích byl poprvé zaznamenán v úterý večer místního času, uvedla jihokorejská agentura News1. Dříve agentura Reuters informovala, že jihokorejská armáda do míst vyslala početnou pátrací četu.

VIDEO: Americká noc z Prahy a Washingtonu. Podívejte se na speciál k volbám prezidenta USA

Číst článek

Ministerstvo obrany případ nekomentovalo. K incidentu dochází v době, kdy Jižní Korea obnovuje turistické prohlídky jižní části demilitarizované zóny, která byla svědkem jak ozbrojených střetů, tak klíčových událostí spojujících obě Koreje včetně několika nedávných summitů.

Program byl však pozastaven v říjnu 2019, když v Severní Koreji propukl africký mor prasat. V roce 2018 se přes východní část demilitarizované zóny podařilo uprchnout do Jižní Koreje severokorejskému vojákovi.

V roce 2017 se pod palbou stráže ocitl jiný příslušník armády, který severokorejské kontrolní stanoviště projel v terénním voze.

Od konce korejské války v roce 1953 se podle údajů Soulu podařilo na Jih uprchnout 30 000 Severokorejcům, uvádí agentura AFP. Uprchlíci se však jen velmi vzácně odváží vydat přes demilitarizovanou zónu a obvykle utíkají ze země přes propustnější hranici s Čínou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme