Rakovina z vlastní postele. Jihokorejce vyděsily radioaktivní matrace, skandál řeší vláda

57letý Čong s manželkou spali na matracích firmy Daijin osm let. Muž onemocněl rakovinou, žena trpí kvůli štítné žláze. Vláda přitom potvrdila nález nejméně 21 karcinogenních matrací, které nebezpečně vyzařovaly radon - a lidé se bouří. Společnost Daijin se veřejně omluvila, ale to ji nezachránilo před hromadnou žalobou ze strany téměř 3000 rozhořčených Jihokorejců.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští aktivisté protestují proti radioaktivním matracím, které vyrobila společnost Daijin Bed (květen 2018). | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Aféra naplno propukla minulý týden, kdy jihokorejská komise pro jadernou bezpečnost oznámila, že v některých výrobcích společnosti Daijin Bed odhalila nebezpečný radon.

  • Radon je přírodní plyn. Vzniká postupnou přeměnou uranu, který je v různém množství součástí hornin zemské kůry. Radon jako plyn se z hornin uvolňuje a stává se součástí vzduchu vyplňujícího póry zemin. Z povrchu země se dostává do atmosféry nebo vstupuje do objektů.
  • Radon je radioaktivní plyn a přeměňuje se na další radioaktivní prvky (izotopy polonia, olova a bismutu), které se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je. (Zdroj: Státní ústav radiační ochrany)

Dlouhodobé vystavení tomuto radioaktivnímu plynu může vyvolat vážné zdravotní komplikace včetně rakoviny – a v inkriminovaných matracích Daijin jeho koncentrace 9,3násobně překročila limit, který je v Jižní Koreji stanovený jako bezpečný.

V pondělí do ulic Soulu vyrazily desítky zákazníků Daijin Bed, aby protestovali a domáhali se na firmě odškodnění, informovala jihokorejská agentura Jonhap.

Jeden z demonstrantů, sedmapadesátiletý řidič autobusu, který se reportérům představil pouze svým příjmením Čong, si postěžoval, že ho loni museli operovat kvůli rakovině a jeho manželku prý sužují potíže se štítnou žlázou a těžká vyrážka. Čong teď z těchto zdravotních problémů viní právě matraci Daijin, na níž manželský pár spal od roku 2010. 

Pod palbou veřejnosti

O čtyři dny později, tedy tento pátek, varovala vláda občany, že objevila dalších 14 radioaktivních matrací. Zároveň nařídila jejich zničení. 

„Vláda přijde s komplexními opatřeními, aby vyřešila četné problémy spjaté s touto otázkou, a zaměří se na sběr problematických matrací i na podporu zákazníků tím, že vyslechne názor odborníků i občanských sdružení,“ přislíbil No Hjong-uk, zástupce úřadu premiéra. 

Navzdory tomu je vláda pod palbou veřejnosti, která jí vyčítá, že selhala v kontrole zboží každodenní potřeby, píše Jonhap.

Nejvíc kritiky však prší na adresu společnosti Daijin Bed. Přestože si firma nasypala popel na hlavu a veřejně se omluvila, čelí už hromadné žalobě. Tu na ni podali právníci z firmy Taeyul, která zastupuje zhruba 2700 nespokojených zákazníků. A je možné, že nespokojenců bude ještě přibývat.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme