Soul ruší Japonskem financovanou nadaci pro sexuální otrokyně. Tokio tak nutí k uznání válečných hrůz

Jižní Korea ve středu oznámila, že hodlá zrušit Japonskem financovanou nadaci, která vyplácí kompenzace Korejkám drženým za druhé světové války násilím v nevěstincích pro japonské vojáky. Nadace vznikla na základě kontroverzní dohody z roku 2015, kterou současný jihokorejský prezident kritizuje. Historici odhadují, že se oběťmi sexuálního otroctví za války stalo asi 200 000 žen, kromě Korejek také Číňanky nebo Indonésanky.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský prezident Mun Če-in | Zdroj: Reuters, Reuters

V dohodě z roku 2015 se Japonsko zavázalo, že se Jižní Koreji omluví a založí nadaci na odškodnění obětí, do které vloží miliardu jenů (zhruba 200 milionů korun). Soul se na oplátku zavázal, že nebude nadále Tokio v souvislosti s historickou křivdou na korejských ženách kritizovat.

KLDR zničila v demilitarizovaném pásmu deset strážních stanovišť. Naplňuje dohodu se Soulem

Číst článek

Jihokorejské ministerstvo pro rovnost pohlaví a rodinu ale ve středu oznámilo, že zahájí právní kroky ke zrušení nadace, která formálně vznikla v červenci 2016. Trvat by tento proces mohl i několik měsíců.

Japonský ministr zahraničí Taró Kóno označil rozhodnutí zrušit nadaci za „problematické a nepřijatelné“. Zároveň ale uvedl, že jej jihokorejská strana ujistila, že tento krok neznamená automatické vypovězení dohody z roku 2015.

Dohoda, kterou před třemi lety uzavřel japonský premiér Šinzó Abe s tehdejší prezidentkou Pak Kun-hje, byla v době vzniku označena za „konečnou a nezvratitelnou“.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina ale Jižní Korea učinila Japonsku příliš mnoho ústupků a nedonutila jej plně uznat zodpovědnost za válečné hrůzy. Mun Če-in Japonsko na počátku letošního roku upozornil, že problém sexuálních otrokyň by nemělo považovat za vyřešený. Tři roky stará dohoda podle něj totiž nebere dostatečný ohled na samotné oběti.

Utěšování vojáků

Podle agentury DPA se k obětem a pozůstalým po nich dostala již zhruba polovina z miliardy jenů vložených do nadace. V době uzavření dohody žilo ještě 46 žen, které musely za války „utěšovat“ japonské vojáky v nevěstincích na frontě. Devatenáct jich ale mezitím zemřelo. Dvanáct obětí odškodnění odmítlo, neboť nesouhlasí s podmínkami dohody z roku 2015.

Kim Čong-un brzy navštíví Soul, oznámil jihokorejský prezident

Číst článek

Rozhodnutí jihokorejské vlády podle agentury AP zřejmě zhorší napjaté vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem, které komplikují právě především historické spory. Korea byla v letech 1910 až 1945 pod japonskou nadvládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme