Jižní Korea spustila televizní vysílání pro mobily

Dnešní den, tedy desátý leden si do svého kalendáře zapíší zlatým písmem provozovatelé mobilních telefonů. Přes mobilní telefon je totiž poprvé na světě možné sledovat televizní vysílání. První země, která systém spustila, je Jižní Korea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

média

média | Foto: Alena Palečková

Představte si, že jedete třeba autem a cesta je zdlouhavá a nudná. Proč si tedy nevytáhnout mobilní telefon a nezkrátit si dlouhou chvíli sledováním televize? Zkušební satelitní vysílání přes mobilní telefon se v Jižní Koreji oficiálně rozběhlo dnes dopoledne. Princip je velmi jednoduchý. Zapnete mobilní telefon, připojíte sluchátka a po správném nastavení se vám na displeji objeví aktuální televizní vysílání.

Společnost, která systém provozuje, nabízí sledování 3 televizních programů a poslech 6 rádií. Zatím jde o zkušební provoz. Ten by měl, pokud půjde všechno bez problémů, skončit 1. května, kdy se počítá s přechodem na klasický komerční režim.

Televizní vysílání přes mobilní telefony je v Jižní Koreji určeno pro dvě kategorie lidí. Zaprvé pro lidi, kteří hodně cestují hromadnou dopravou. Druhou cílovou skupinou jsou majitelé aut, kteří si čekání v každodenních dopravních zácpách mohou zpříjemnit sledováním televize.

Televizní vysílání přes mobilní telefony je v současné době na samém počátku. Mobilní operátoři v Jižní Koreji jsou podle svých slov vůbec první na světě, kteří systém satelitního televizního vysílání na mobil zavedli, a tak se stále testuje, co a jak bude lidem nejvíce vyhovovat.

Na jihokorejském trhu je zatím jediný telefon, který umí přijímat televizní vysílání. Displej má velký necelých 6 centimetrů a stojí v přepočtu 21 tisíc korun. Asi největším nedostatkem telefonu kromě velikosti obrazovky je v tuto chvíli baterie, která vydrží jen něco málo přes dvě hodiny vysílání. Provozovatelé systému ale slibují, že všechny nedostatky odstraní. Do vylepšení systému jsou ochotni investovat v příštích 5 letech přes 14 miliard korun.

Zda bude o televizní vysílání přes mobilní telefon zájem, je těžké odhadnout. Žádný jiný operátor s tím nemá zkušenosti.

Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme