Deset obětí, zničené domy, silnice a tisíce lidí bez proudu. Jižní Koreou se přehnal tajfun Hinnamnor

Přes část Jižní Koreje se v úterý ráno místního času přehnal tajfun Hinnamnor, kvůli němuž byly v pondělí preventivně zrušeny stovky letů v této zemi i v Japonsku. Tajfun během dne zeslábl a meteorologové ho překvalifikovali na tropickou bouři, informovala BBC.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun ve městě Changwon

Tajfun Hinnamnor poničil několik měst na jihu země | Foto: Yonhap News Agency | Zdroj: Reuters

Hinnamnor udeřil časně ráno na jih země, kam přinesl silný vítr a hustý déšť. Následně se přesunul dále na severovýchod nad moře. Během večera místního času jihokorejští meteorologové uvedli, že tajfun se nachází nad širým mořem mezi Ruskem a Japonskem a zeslábl na tropickou bouři.

Podle BBC si tajfun zatím vyžádal deset obětí, sedm lidí zemřelo poté, co je voda uvěznila v podzemní garáži ve městě Pchohang.

Satelitní snímek tajfunu Hinnamnor | Zdroj: Reuters

Řada dalších měst na jihu země, jako Pusan nebo Ulsan, se také vypořádávají s následky tajfunu, bouře poničila silnice, domy a vyvrátila stromy, uvedla BBC.

Před tajfunem bylo evakuováno více než 4500 lidí a dalším asi 15 000 osob žijících v oblastech ohrožených sesuvy půdy a záplavami úřady doporučily, aby opustili své domovy.

Bouře poničila domy i silnice | Foto: Yonhap News Agency | Zdroj: Reuters

Většina evakuovaných se během úterý mohla vrátit domů, zatímco energetici obnovili dodávky proudu zhruba 89 000 domácnostem. Zaplaveno či zničeno bylo ale mnoho domů, továren, silnic a mostů.

Na ostrově Če-džu a na dalších místech na jihu země byla rovněž zaplavena řada silnic a některé budovy a infrastruktura byly poničeny.

Tajfun zasáhl i město Pusan na jižním pobřeží země | Foto: Yonhap News Agency | Zdroj: Reuters

Jihokorejské úřady před tímto tajfunem vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti, obávaly se, že by mohl být nejhorší v zemi za posledních několik desítek let. Zrušeny byly stovky letů, uzavřeny byly školy a některé podniky.

Tajfun zasáhl i sousední Severní Koreu, kde úřady začaly upouštět přehrady na hranici s Jižní Koreou kvůli obavám z většího množství srážek.

Klára Svobodová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme