Jižní Korea tlačí na Čínu, aby odsoudila severokorejský režim

V Jižní Koreji začíná regionální summit. Premiéři Číny a Japonska spolu s prezidentem hostitelské země budou hledat řešení současné krize na Korejském poloostrově. Soul se také snaží získat podporu Pekingu, který je hlavním spojencem režimu Kim Čong-ila. Bez Číny případné nové sankce OSN vůči Pchjongjangu neprosadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržnice v Soulu | Foto: Jirka Malina

Jihokorejský prezident I Mjong-bak, čínský premiér Wen Ťia-pao a jeho japonský protějšek Jukio Hatojama jednají v době eskalace napětí na Korejském poloostrově. Tokio už Soul v jeho sporu se Severní Koreou jasně podpořilo a samo zavedlo nové finanční sankce vůči Pchjongjangu, Peking ale zůstává zdrženlivý.

Wen Ťia-pao sice prohlásil, že útočníka na jihokorejské plavidlo chránit nebude a zároveň vyjádřil soustrast rodinám námořníků, kteří při potopení lodi zahynuli, Severní Koreu jako viníka ale přímo neoznačil.

Potopení korvety Čchonan na konci března je jedním z nejhorších útoků ze strany komunistické armády od Korejské války, která skončila Dohodou o příměří v roce 1953.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme