USA a Jižní Korea ukončí společné vojenské manévry. Chtějí tím přispět k řešení jaderné krize

Spojené státy a Jižní Korea oznámily, že ukončí rozsáhlá jarní společná vojenská cvičení, která jsou trnem v oku KLDR. Informovala o tom v neděli agentura AP. Washington a Soul tak chtějí podpořit diplomatické úsilí o vyřešení severokorejské jaderné krize.

Washington / Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci při cvičení Key Resolve/Foal Eagle (foto z března 2011) | Foto: Lee Jae-Won | Zdroj: Reuters

Oznámení následuje tři dny po summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ve Vietnamu. Schůzka skončila předčasně bez jakékoli dohody. Trump i tak hodnotí setkání jako přínosné, neboť otevřelo cestu k dalším debatám o severokorejském nukleárním arzenálu.

Pentagon oznámil, že ministři obrany USA a Jižní Koreje se rozhodli ukončit sérii cvičení Key Resolve a Foal Eagle. Tyto manévry jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a v dubnu.

Čistka v KLDR? Kim před summitem podle Jihokorejců vyměnil staré diplomaty za mladé poradce

Číst článek

Americké ministerstvo obrany dále uvedlo, že oba spojenci se shodli na tom, že budou udržovat vojenskou připravenost prostřednictvím nových výcvikových programů.

Ukončení každoročních jarních manévrů má pomoci diplomatickým snahám o úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova, uvedlo jihokorejského ministerstvo obrany podle agentury Jonhap.

Severní Korea v minulosti společné manévry USA a Jižní Koreje označovala za nácvik invaze a reagovala na ně svými vlastními nákladnými cvičeními.

Agentura Reuters už v pátek s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala, že pravidelné rozsáhlé americko-jihokorejské manévry se na jaře konat nebudou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme