Jižní Korea nežádá novou dohodu o sexuálních otrokyních. 'Utěšitelek' pro vojáky byly statisíce

Jižní Korea v úterý oznámila, že nebude usilovat o nové projednání dohody z roku 2015 o citlivé otázce sexuálních otrokyň. Takzvané utěšitelky byly za druhé světové války násilím drženy v nevěstincích pro japonské vojáky. Téma těchto žen dlouhodobě komplikuje vztahy mezi oběma zeměmi.

Soul/Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha | Zdroj: Reuters

Jihokorejsko-japonská dohoda z roku 2015 zahrnuje omluvu japonské vlády Jižní Koreji a také nabídku Japonska, že bude financovat fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (190 milionů korun) pro bývalé sexuální otrokyně.

Utěšitelky japonských vojáků

Historikové odhadují, že počet takzvaných utěšitelek, jak jsou nedobrovolné válečné prostitutky eufemisticky nazývány, činil asi 200 tisíc. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí. Většina z nich je nyní již po smrti.

Soul se v dohodě zavazuje, že přestane Japonsko kvůli této otázce kritizovat. Obě země tehdy uvedly, že dohodu považují za „konečnou a nezvratitelnou".

Dokument, který podepsala někdejší konzervativní vláda svržené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, ale část Jihokorejců kritizuje, mimo jiné proto, že Japonsko odmítá přijmout plnou právní odpovědnost za tyto zločiny.

Stávající prezident Mun Če-in v předvolební kampani slíbil přezkoumání dohody. V prosinci dospěla jihokorejská skupina jmenovaná ministerstvem zahraničí, jež měla na starost prošetření smlouvy, k závěru, že dohoda neplní potřeby obětí.

Šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha nicméně dnes označila za „nepopiratelné", že dohodu oficiálně schválily vlády obou zemí. „V důsledku toho naše vláda nebude požadovat po japonské vládě nové projednání dohody," řekla Kang novinářům.

Jižní Korea zveřejnila filmový záznam sexuálních otrokyň Japonců

Číst článek

„Dohoda z roku 2015, která neodráží názory obětí, ale nemůže být vnímána jako skutečné řešení otázky sexuálních otrokyň," uvedla jihokorejská ministryně zahraničí.

„Naše vláda nebude požadovat opětovné projednání dohody, ale doufá, že Japonsko přijme pravdu a bude pokračovat ve snaze pomoci obětem, aby znovu získaly čest a důstojnost a zhojily se jim rány v jejich srdcích," dodala.

Japonský šéf diplomacie Taró Kóno v reakci na slova jihokorejské ministryně prohlásil, že Tokio nemůže přijmout požadavky Jižní Koreje na dodatečná opatření týkající se bilaterální dohody z roku 2015 o citlivé otázce jihokorejských žen nucených pracovat v japonských válečných nevěstincích.

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme