Vzdušný prostor Jižní Koreje narušily ruské a čínské letouny. Moskva to ale popírá

Letadla jihokorejské armády v úterý vypálila několik varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této východoasijské země dvakrát narušil ruský vojenský letoun. S odvoláním na místní armádu o tom informovala agentura AP. Vojenské letadlo Ruské federace narušilo podle mluvčího armády jihokorejský vzdušný prostor vůbec poprvé. Ruské ministerstvo obrany to ale popírá. Tvrdí, že jihokorejské vojenské letouny ohrozily ruské bombardéry.

Soul (Aktualizováno: 9:11 23. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

General Dynamic F-16 USAF

Vzdušný prostor Jižní Koreje narušily ruské a čínské letouny. Zasahovat musela letadla jihokorejské armády (ilustrační foto) | Zdroj: U.S. Air Force (Public Domain)

Armáda informovala, že nejprve vletěla tři ruská letadla do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova.

Jedno z nich následně vletělo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje. Místní vojsko vyslalo do vzduchu okamžitě vlastní stíhačky, které vypálily několik varovných střel.

Ruský letoun po výstřelech odletěl, podle armády se ale zhruba za 20 minut do jihokorejského vzdušného prostoru opět vrátil. Stíhačky východoasijského státu opět vypálily varovné střely.

Syn bývalého jihokorejského ministra zahraničí utekl do KLDR. Chce pracovat na sjednocení obou zemí

Číst článek

Ruské vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor nad malými ostrůvky východně od Korejského poloostrova, o které vede Soul dlouhodobý spor s Tokiem. Jihokorejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima.

Ruská letadla ovšem nebyla jediná, která v úterý narušila identifikační pásmo protivzdušné obrany Jižní Koreje. Podle Soulu do něj totiž spolu s ruskými stroji vletěly bez povolení také dva čínské armádní letouny.

Jihokorejské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že si hodlá předvolat zástupce ruského a čínského velvyslanectví v Soulu, aby oficiálně protestovalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme