Jižní Korea žádá Čínu, aby nevracela uprchlíky do KLDR. Hrozí jim tam smrt

Jižní Korea vyzývá Čínu, aby neposílala dopadené uprchlíky ze Severní Koreje zpět do vlasti. Jihokorejští poslanci se schválenou rezolucí obracejí také na OSN, aby na Peking zatlačila. Od 50. let uteklo z KLDR na dvacet tisíc lidí, většina z nich právě přes Čínu, která je běžně vrací. Jejich osud ale začal být kritický po nástupu nového severokorejského vůdce, který údajně nařídil vyhladit rodiny všech uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté v Soulu protestují proti deportaci severokorejských uprchlíků z Číny do KLDR

Aktivisté v Soulu protestují proti deportaci severokorejských uprchlíků z Číny do KLDR | Zdroj: Reuters

Jižní Korea po Číně žádá, aby zastavila deportace severokorejských uprchlíků. Čína ale tvrdí, že nejde o politické, ale ekonomické uprchlíky. A jako takovým jim nemusí poskytovat politický azyl a může je deportovat.

V Číně čeká v současnosti na deportaci asi 30 Severokorejců. Nyní se však mluví hlavně o osudu 9 lidí, kteří byli údajně deportováni v pátek – to však zatím jihokorejské ani čínské ministerstvo zahraničí nepotvrdilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o severokorejské uprchlíky vysvětluje zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák

„V minulosti už Čína deportovala až stovky Severokorejců, v nichž viděla pouze nežádoucí ekonomické imigranty, kteří zůstávají na jejím území,“ připomíná zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

Jihokorejským parlamentem nyní prošla rezoluce, která vyzývá k obraně uprchlíků. Stalo se tak po protestech, které se konaly v souvislosti s plánovanou deportací. Zákonodárci Jižní Koreje rovněž vyzvali OSN, aby zvýšila tlak na Peking.

Nový severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně dekretem nařídil vyhladit rodiny všech, kteří se pokusí uprchnout. Zpráva zatím sice není ověřená, ale je už dlouho známé, že uprchlíky, kteří se vrátí do vlasti, nečekají zrovna dobré časy. A podobně jsou na tom i jejich příbuzní.

„Když mluvíte s uprchlíky nebo s lidmi, kteří se starají o problematiku severokorejských uprchlíků, tak vám říkají, že jsou očití svědkové, že skupiny Severokorejců, která byla deportovaná zpět do své vlasti, se hned na hranicích chopili vojáci, svázali jim ruce třeba ostnatým drátem a některé z nich zastřelili na místě,“ uvádí Milan Slezák.

„Mnohdy celá rodina skončí v táborech, které připomínají koncentrační tábory nacistického Německa. Podmínky jsou tam opravdu hrozné – počínaje tím, že se lidé nemohou do sytosti najíst a končí to tím, že jsou tam vykonávány veřejné popravy. V severokorejských pracovních táborech, které někdy mají opravdu charakter vyhlazovacích táborů, je asi 200 000 lidí,“ dodává zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu.

Milan Slezák, Rádio Česko, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme