Jižní Korea zakázala aktivistům vyslat do KLDR protirežimní letáky

Jihokorejské úřady dnes zakázaly tamním aktivistům vypustit nad území Severní Koreje protirežimní letáky. Pchjongjang tuto plánovanou akci v pátek ostře zkritizoval. Pohrozil také, že pokud se propagandistické vzkazy do KLDR dostanou, začnou jihokorejské území bez varování ostřelovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlající vlajka KLDR | Foto: Kateřina Procházková

Stovky jihokorejských policistů dnes blokovaly silnice v okolí města Padžu, odkud chtěli aktivisté protirežimní letáky odeslat. Uzavřen byl i prostor v okolí parku Imjingak blízko demilitarizovaného pásma.

Asi 200 tisíc letáků kritizujících Pchjongjang mělo být za korejské hranice posláno horkovzdušnými balony.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkušenosti s podobnými zásilkami letáků do KLDR se ve Světě o jedné podělil koreanista Jaromír Chlada

Tiskoviny vybízející Severokorejce k odporu proti režimu shazují na sever aktivisté jihokorejských občanských organizací pravidelně. Jihokorejské úřady nemají formálně s touto kampaní nic společného.

Podle koreanisty Jaromíra Chlada jsou obyvatelé KLDR režimem přesně informováni, jak mají s letáky naložit. „Existují také skupiny, které ty letáky sbírají a likvidují je. Pro některé Severokorejce to jsou cenné informace zvenčí, někteří se na to zase dívají jako na jihokorejskou propagandu,“ přiznává.

Z výpovědí uprchlíků prý vyplývá, že Severokorejci z takové zásilky mnohdy zužitkují hlavně igelitové pytle, v nichž letáky přiletí – například jimi nahradí chybějící sklo v okenních rámech.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme