Jižní Korea zveřejnila filmový záznam sexuálních otrokyň Japonců

Jihokorejci zveřejnili údajně první známý filmový záznam zajatkyň, které během druhé světové války sloužily japonským vojákům jako sexuální otrokyně, napsal server BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejci zveřejnili údajně první známý filmový záznam zajatkyň, které během druhé světové války sloužily japonským vojákům jako sexuální otrokyně

Jihokorejci zveřejnili údajně první známý filmový záznam zajatkyň, které během druhé světové války sloužily japonským vojákům jako sexuální otrokyně | Zdroj: Repro

Videonahrávku dlouhou 18 sekund natočily americké jednotky v Číně a v amerických archivech jej nalezli jihokorejští badatelé z Národní univerzity v Soulu dotovaní vládou. Záznam zachycuje, jak několik seřazených žen hovoří s čínských vojákem.

Jihokorejští aktivisté odhadují, že v nevěstincích japonské armády bylo nuceno působit na 200 000 žen. Má se za to, že pocházely hlavně z Koreje, ale také z Číny, Indonésie, Filipín a z Tchaj-wanu. Až dosud sexuální otroctví těchto žen dokazovaly pouze fotografie a svědectví přeživších.

Korejci rozlítili Japonsko sochou sexuální otrokyně, Tokio odvolává velvyslance

Číst článek

Podle jihokorejských badatelů byl záznam natočen v provincii Jün-nan na jihu Číny u hranic s Barmou, Laosem a Vietnamem. Sedm korejských žen bylo v roce 1944 osvobozeno a promlouvající voják je podle týmu výzkumníků kapitán čínsko-amerických sdružených sil.

Téma těchto žen po dlouhou dobu komplikovalo vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou, která od Tokia očekávala omluvu a finanční odškodnění obětí. V roce 2015 se Japonsko oficiálně omluvilo a poškozeným ženám vyčlenilo miliardu jenů (200 milionů Kč).

Záležitost však vztahy těchto dvou asijských států komplikuje i nadále. Minulý rok vztyčili aktivisté sochu symbolizující sexuální otrokyni před japonským konzulátem ve městě Pusan. Japonsko v reakci na to dočasně odvolalo svého vyslance. Podobná socha byla umístěna i před japonský zastupitelský úřad v Soulu. Tokio žádá, aby obě sochy byly odstraněny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme