Jižní Osetie je na pokraji války

Rusko je proti svolání mezinárodní konference o Jižní Osetii. Podle Moskvy v Gruzii stále existují mechanismy, které mohou konfliktu zabránit. Situace v této separatistické gruzínské provincii přesto zůstává na hraně války. Neznámí útočníci tam v noci zabili tři gruzínské vojáky, několik dalších zranili a dopoledne napadli pozice mírových sil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrolní stanoviště

kontrolní stanoviště | Zdroj: ČTK

Ještě ráno se z hor v okolí jihoosetské metropole Cchinvali ozývala střelba. Podle Gruzie pronikla do Jižní Osetie z Ruska skupina skvěle vyzbrojených a vycvičených žoldnéřů. Jejich cílem jsou jak jihoosetské, tak gruzínské jednotky. Tyto provokace mají zabránit pokračování jednání mezi separatisty a centrální gruzínskou vládou.

Smíšená komise se už dohodla na pokračování příměří a na demilitarizaci zóny konfliktu. Gruzie má získat volný přístup do devíti gruzínských vesnic v Jižní Osetii. O vyřešení statutu Jižní Osetie se má jednat na nejvyšší úrovni. Zatím ale není o čem hovořit.

"Jižní Osetie je nezávislý stát a všichni to už dávno vědí, není o čem diskutovat," prohlásil zástupce separatistů.

"Celá ta situace kolem nezávislosti Jižní Osetie je absurdní. Může dostat maximálně autonomii," odpověděl gruzínský ministr vnitra Georgij Baranidze.

Nepokoje v Jižní Osetii propukly poté, co nový gruzínský prezident Michail Saakašvili letos na jaře oznámil plán na integraci všech separatistických provincií do Gruzie.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme