Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) odsoudila krátké zadržení svých dvou neozbrojených pozorovatelů v Jižní Osetii. Tschinvali předtím odůvodnilo zatčení tím, že pozorovatelé údajně překročili hranici mezi Gruzií a separatistickou Jižní Osetií. Mise OBSE dohlíží v regionu na dodržování příměří mezi Gruzií a Ruskem, které se kvůli Jižní Osetii loni střetly v krátké válce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie - území | Foto: ČRo

Necelý rok po skončení konfliktu je situace na Kavkaze opět napjatá. Zadržení dvou pozorovatelů OBSE přišlo jen pár dní poté, co ruský prezident Dmitrij Medveděv označil plánované květnové vojenské cvičení NATO v Gruzii za nebezpečnou demonstraci síly.

Úřady proruské Jižní Osetie, kterou i přes jednostranné vyhlášení nezávislosti Gruzie stále považuje za své území, odůvodnily zhruba dvouhodinové zadržení pozorovatelů z Turecka a Maďarska nelegálním překročením hranice.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě má svou misi v regionu už od roku 1992, po krátké loňské válce Ruska s Gruzií ale jihoosetinské úřady odmítají vpouštět pozorovatele na své území. Jejich přítomnost odmítá i Rusko, které má v oblasti několik tisíc vojáků.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme