Uplácela severokorejskou tajnou policii tunami rýže, obvinili Jihokorejci uprchlici z KLDR

"Paní A" usilovala o návrat na Sever a 130 tun rýže mělo zajistit, aby ji tajná policie za útěk z rodné země neztrestala, tvrdí jihokorejská prokuratura. Za porušení zákona o národní bezpečnosti hrozí obviněné trest až 10 let odnětí svobody, informoval v pondělí server NK News. 49letá žena při výslechu vypověděla, že se toužila znovu shledat se svým synem.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýže je v Severní Koreji velmi žádanou potravinou. Pro mnohé Severokorejce je zároveň potravinou nedostatkovou - což ovšem neplatí pro elity vládního režimu (ilustrační snímek).

Rýže je v Severní Koreji velmi žádanou potravinou. Pro mnohé Severokorejce je zároveň potravinou nedostatkovou - což ovšem neplatí pro elity vládního režimu (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dvě objemné zásilky doprovázené čínským zprostředkovatelem, dvě nezákonná překročení hranice Číny a KLDR. 65 tun poprvé a 65 tun podruhé, dohromady 130 tun rýže v hodnotě cca 105 milionů jihokorejských wonů (přibližně dva miliony korun, pozn. red.).

Pro někoho obživa na dlouhé měsíce až roky, zato pro jiného možný lístek do vězení - tím spíš je-li oním živeným ministerstvo státní bezpečnosti v Pchjongjangu. Čili severokorejská tajná policie.

Případ 'paní A'

A právě tak tomu podle jihokorejských vyšetřovatelů bylo v případu "paní A" (celé jméno nebylo zveřejněno, pozn. red.). 49letá žena se narodila v Severní Koreji, odkud však před sedmi lety uprchla na Jih, kde se posléze usadila v provincii Kjonggi a začala podnikat.

Nyní ji prokuratura v Suwonu obvinila, že chystala útěk zpátky do KLDR a nechala za tamní tajnou policií propašovat už zmíněných 130 tun rýže. Úplatek v na Severu žádané potravině měl prý posloužit tomu, aby ministerstvo státní bezpečnosti přivřelo nad "paní A" oči a nevyneslo nad ní tvrdý trest za opuštění vlasti.

PROTI ZÁKONU

  • z článku 5: "jakákoli osoba, která připravuje nebo plánuje zločin" za účelem pomoci protivládnímu orgánu (rozuměj KLDR, pozn. red.) "bude potrestána odnětím svobody v maximální výši deseti let".
  • z článku 6: "Jakákoli osoba, která se inflitrovala z oblasti pod kontrolou protivládní organizace nebo do ní uprchla, (...) bude potrestána odnětím svobody v maximální výši deseti let."

Z pohledu jihokorejské legislativy, přesněji zákona o národní bezpečnosti: "paní A" byla oficiálně obviněna z dobrovolného napomáhání protivládnímu subjektu (rozuměj severokorejské vládě) a příprav útěku na jeho území.

Za synem na Sever?

Severokorejské ministerstvo podle vyšetřovatelů kontaktovala už počátkem loňského roku; zadržena byla letos, krátce poté, co prodala svůj dům v jihokorejské provincii Kjonggi.

Proč "paní A" tolik riskovala? Zatím s jistotou nevíme, něco málo však naznačil její výslech. Během něj uvedla, že doufala v opětovné setkání se svým synem, kterého zanechala na Severu, napsal server NK News, jenž o "paní A" toto pondělí informoval. 

Připomněl také říjnovou zprávu jihokorejského ministerstva pro sjednocení, podle jehož poznatků se do KLDR vrátilo, ať už dobrovolně, či nikoli, 26 severokorejských uprchlíků z celkových přibližně 30 tisíc. Invididuální jména přitom Soul potvrdí jen tehdy, pokud se navrátilec objeví v severokorejských médiích - viz loňská kauza televizní hvězdy Čon Hje-song, známější pod jihokorejským jménem Lim Dži-hjun.  

Ale také případ "paní A" je výjimečný, upřesnila pro NK News suwonská prokuratura. Jihokorejské úřady totiž nemají povědomí o tom, že by se některý uprchlík snažil o návrat do rodné země a přitom do Severní Koreje pašoval jídlo.  

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme