Severní a Jižní Korea se sejdou na nejvyšší úrovni a zavedou horkou linku Soul-Pchjongjang

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podává ruku bezpečnostnímu poradci jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jongovi (6. března 2018). V pozadí vpravo Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong. | Foto: Modrý dům / Jonhap | Zdroj: Reuters

Severní a Jižní Korea se dohodly, že koncem dubna uspořádají po více než desetiletí vrcholnou schůzku. Podle agentury Reuters o tom informovala jihokorejská prezidentská kancelář poté, co se v úterý vrátila z návštěvy KLDR vysoká jihokorejská delegace, která se setkala se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Soul - Pchjongjang (Aktualizováno: 13:11 6. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání se uskuteční na hranici Severní a Jižní Koreje. KLDR přitom slíbila, že během mezikorejského dialogu pozastaví jaderné a raketové zbrojní testy.

Navíc uvedla, že proti Jižní Koreji nepoužije jaderné ani konvenční zbraně.

Kvůli snížení vojenského napětí na poloostrově se zástupci Soulu a Pchjongjangu rovněž domluvili na zřízení telefonické „horké linky“ mezi vůdci obou zemí.

Si Ťin-pchingův host Mun Če-in. 'Číně na Jižní Koreji záleží mnohem víc než na Severní', míní koreanista

Číst článek

Bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong, který delegaci do KLDR tento týden vedl, prohlásil, že Severokorejci dali rovněž najevo, že nebudou lpět na svém jaderném zbrojním programu, pokud nebude země čelit vojenským hrozbám a bude zachována bezpečnost jejího režimu.

Připraveni jednat s USA

KLDR podle Čchonga dále sdělila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. V případě, že budou jednání mezi Severní Koreou a USA zahájena, je ochotna dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy.

První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel jihokorejský exprezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem.

Ten se poté sešel v roce 2007 také s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme