Další pokus o ukončení občanské války. V Jižním Súdánu začne na Štědrý den platit klid zbraní

Na Štědrý den vstoupí v platnost klid zbraní, který ve čtvrtek v etiopské Addis Abebě podepsala vláda Jižního Súdánu s hlavními povstaleckými skupinami. Jde o další pokus ukončit občanskou válku táhnoucí se od roku 2013 a zajistit humanitárním pracovníkům přístup k civilistům zasaženým boji, napsala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Addis Abeba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci v Jižním Súdánu zachraňují raněného spolubojovníka

Povstalci v Jižním Súdánu zachraňují raněného spolubojovníka | Zdroj: Reuters

Dohoda má oživit příměří z roku 2015, které se loni zhroutilo po vypuknutí těžkých bojů v jihosúdánské metropoli Juba. „Doufám, že podpisem této dohody se pokusíte učinit přítrž této tragédii," řekl šéf Africké unie Moussa Faki. Klid zbraní začne platit o půlnoci 24. prosince místního času (23. prosince 22:00 SEČ).

Jižní Súdán zasáhl hladomor. Kvůli vleklé občanské válce nemá dost jídla 100 000 lidí

Číst článek

V konfliktu mezi armádou a protivládními povstalci již zahynuly desetitisíce lidí a třetina původně 12milionové populace nejmladšího státu světa během něj uprchla ze svých domovů. Etnické násilí zmítá Jižním Súdánem takřka od jeho vzniku v roce 2011.

Rozsah občanské války násilnosti nabraly poté, co prezident Salva Kiir propustil viceprezidenta Rieku Machara. Rozdělení země přitom kopíruje etnické hranice mezi skupinou Dinků, k níž patří Kiir, a Nuerů, z níž pochází Machar. Do bojů se ale postupně zapojovaly nové frakce, což komplikuje dojednání míru, uvedl Reuters.

U podpisu nové dohody byli přítomni zástupci obou mužů. „Tohle je dar pro obyvatele Jižního Súdánu k příležitosti Vánoc a Nového roku. Je to nejcennější dar, jaký kdy dostali," řekl etiopský ministr zahraničí Workineh Gebeyehu.

Poslední šance

Znesvářené strany se dohodly, že umožní přístup humanitární pomoci do zasažených oblastí, mají také propustit válečné a politické vězně a unešené ženy a děti. Veškeré jednotky musí zastavit svůj postup. Podmínky jsou výsledkem čtyřdenních jednání pod záštitou uskupení východoafrických zemí IGAD.

Jižní Súdán je podle OSN na pokraji genocidy. Mohla by dosáhnout rozměrů té ve Rwandě

Číst článek

Spojené státy označily dohodu za „poslední šanci na uplatnění mírového procesu". Bezpečnostní rada OSN v prosinci varovala před následky pro vládu Jižního Súdánu a opozici, které by způsobila sabotáž snah o realizaci podmínek příměří z roku 2015. Od roku 2013 došlo k podpisu několika dohod o zastavení bojů, píše agentura AFP, žádné však nebyly dodržovány.

Diplomaté účastnící se rozhovorů řekli Reuters, že další fáze vyjednávání se bude soustředit na vypracování přijatelné dohody o sdílení vlády, která by otevřela cestu k novým volbám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme