Konec války? Jižní Súdán má novou koaliční vládu, zemi povedou prezident Kiir a opozičník Machar

Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou Kiirem a opozičním politikem Riekem Macharem. Ten byl v sobotu jmenován do funkce viceprezidenta, informují tiskové agentury. O podobné řešení dlouhodobé krize se země v minulosti pokusila už dvakrát, ale dohoda byla vždy porušena a boje obnoveny. V občanské válce, která začala v roce 2013, přišlo o život kolem 400 tisíc lidí.

Džuba (Jižní Súdán) (Aktualizováno: 16:50 22. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánský opoziční politik Riek Machar (u mikrofonu) s prezidentem země Salvou Kiirem.

Súdánský opoziční politik Riek Machar (u mikrofonu) s prezidentem země Salvou Kiirem. | Foto: TM/ZWO | Zdroj: Reuters

Společně s Macharem se úřadu ujali další tři viceprezidenti, a to včetně bývalé ministryně dopravy Rebeccy Garangové, vdovy po súdánském revolucionáři Johnu Garangovi. Ten zemřel v roce 2005 po pádu helikoptéry, připomíná zpravodajský server BBC.

Mapa rizik pro cestovatele: nejbezpečněji je ve Slovinsku a Andoře, Jižnímu Súdánu se vyhněte

Číst článek

Válka vypukla jen dva roky poté, co Jižní Súdán získal nezávislost. Proti sobě v ní stáli stoupenci Kiira a Machara. Jmenování Machara viceprezidentem mělo situaci vyřešit už v letech 2013 a 2016, krátce po jmenování ale začaly znovu boje a Machar ze země uprchl. S pomocí tlaku ze zahraničí byla mírová dohoda vyjednána v roce 2018.

Machar a Kiir vyzkoušeli trpělivost dárců, k nimž patří zejména OSN, když loni dvakrát nedodrželi lhůty pro sestavení koaliční vlády. Nejnovější termín měl vypršet v sobotu a oba politici se tentokrát dokázali dohodnout.

Oba ale také oznámili, že kvůli tomu učinili významné ústupky. Kiir řekl, že ustoupil v otázce počtu států země a viceprezident souhlasil s tím, že Kiir bude odpovídat za Macharovu bezpečnost. Dohodu o koalici ohlásili ve čtvrtek, kdy také uvedli, že vláda bude u moci do voleb, které by se měly konat za tři roky.

Chybějící zahraniční státníci

Lidé v ulicích dohodu i Macharovo jmenování oslavovali objímáním a potleskem. Agentura AP s odvoláním na analytiky napsala, že zřejmě z opatrnosti na ceremonii chyběli zahraniční státníci kromě předsedy súdánské vojenské rady Abdal Fattáha Burhána.

Americké velvyslanectví v blahopřání napsalo, že dohodu považuje „za důležitý milník na cestě k míru, i když mnohé ještě zbývá udělat“. Podle AP je to například nutnost začlenit tisíce příslušníků soupeřících oddílů do jedné armády.

Dohodu vítají i humanitární organizace, které v bojích přišly o 100 svých pracovníků. Doufají, že se teď usnadní zásobování potravinami, protože zhruba polovina z 12 milionů Jihosúdánců trpí hladem a 40 tisíc jich žije v naprostém nedostatku jídla. Situaci teď komplikuje i zamoření východní Afriky kobylkami.

Za občanské války uprchly z Jižního Súdánu asi dva miliony lidí a Kiir je vyzval k návratu.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme