Jižní Súdán si připomíná rok své nezávislosti, podle BBC nový stát selhal

Jižní Súdán si připomíná rok své nezávislosti, ale důvod k oslavám to není. Nová vláda v čele s prezidentem Salvou Kiirem je stále obviňována z upřednostňování kmene Dinků před ostatními obyvateli a z omezování svobody projevu a porušování lidských práv. V zemi kvete korupce a prezident Kiir obvinil lídry, že zapomínají, za co ještě před rokem bojovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa nového Súdánu v brožuře súdánského ministerstva informatiky

Mapa nového Súdánu v brožuře súdánského ministerstva informatiky | Foto: ČTK/AP, Abd Raouf | Zdroj: ČTK

Jižní Súdán se před rokem odtrhl od Súdánu, regionem ale stále otřásá etnické násilí a vztahy mezi oběma státy komplikují spory o dopravu jihosúdánské ropy.

Podle serveru BBC Jižní Súdán "totálně selhal" v naplnění očekávání, což souvisí s vnitřními i vnějšími problémy, které oblast sužují.

„Jižní Súdán startoval před rokem k nezávislosti z pozice hospodářsky nerozvinutého státu a za osamostatnění samozřejmě platí daň. Třeba Súdán si ponechává přístup k zahraničním investicím, především čínským, zatímco na Jižní Súdán nejdou v současné době vlastně žádné prostředky,“ uvedl ve Světě o desáté afrikanista Vladimír Klíma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Jižním Súdánu přiblížil ve Světě o desáté afrikanista Vladimír Klíma

Jižní Súdán trápí inflace ve výši 80 procent a zemi se nedaří získávat mezinárodní půjčky. Ekonomika je z 98 procent závislá na ropě, do přístavů se ale dopravuje přes území severního Súdánu, který se sám potýká s vážnými problémy, mimo jiné s vysokou inflací. Země je podle Klímy v kritické pozici.

„Protože ta hranice je poněkud sporná, dochází tam k velkým bojům, dochází i k ničení zařízení, například i ropných, a ekonomika stojí na ropě. Takže tyto škody jsou velice vážné a dalo by se říct, že každý den nebo každý týden, kdy stagnuje těžba a vývoz ropy, vede k chudnutí,“ poznamenal afrikanista.

Podle něj by bylo ideální, kdyby došlo ke zklidnění situace, skončilo násilí a podařilo se přilákat zahraniční investory. V dohledné době to ale příliš reálné není.

„Je to rozjitřený konflikt, který trval celá desetiletí, a ta samostatnost není samospasitelná. A je to prostě záležitost, která je potěšila, ale ty problémy zůstávají,“ konstatoval afrikanista Klíma.

Ondřej Černý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme