V Jižním Tyrolsku začalo plošné testování na koronavirus. Je potřeba účast alespoň 70 procent lidí

V severoitalské autonomní provincii Jižní Tyrolsko v pátek začalo plošné testování obyvatel na virus SARS-CoV-2, které podle úřadů pomůže odhalit bezpříznakové lidi s infekcí, a sníží tak rychlost šíření nákazy. Vedení provincie doufá, že rychlotest, který mohou všichni podstoupit dobrovolně a zdarma, si do neděle nechá provést až 70 procent obyvatel, tedy kolem 350 000 lidí, uvedla agentura DPA.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V severoitalské autonomní provincii Jižní Tyrolsko v pátek začalo plošné testování obyvatel na virus SARS-CoV-2, které podle úřadů pomůže odhalit bezpříznakové lidi s infekcí, a sníží tak rychlost šíření nákazy | Foto: Antonio Calanni | Zdroj: ČTK / AP

Jižní Tyrolsko (Südtirol) nebo také Horní Adiže (Alto Adige) je jednou ze dvou provincií regionu Trentino-Alto Adige (Tridentsko-Horní Adiže). Alpská oblast leží u hranic s Rakouskem a jejím správním střediskem je město Bolzano.

Jsme na pokraji kolapsu, zní z italských nemocnic. Pacientů na JIP může být brzy víc než na jaře

Číst článek

Provincie zřídila přes 200 odběrových míst, kde si lidé protilátkový rychlotest mohou nechat udělat. Na testy mohou dorazit i děti od pěti let. V hustěji obydlených oblastech dostali obyvatelé předem vědět, kdy mají možnost na testy přijít tak, aby se na odběrových místech netvořily fronty. Výsledky se dozvědí prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy.

Za první den se nechalo otestovat 103 580 lidí, 1572 z nich, tedy asi 1,5 procenta, mělo pozitivní výsledek a muselo nastoupit do karantény. Úřady si od plošného testování slibují odhalení asymptomatických případů nákazy předtím, než se příští týden otevřou školky a základní školy.

Spojené státy i Itálie evidují rekordní počty nových případů. Zavádějí přísnější opatření

Číst článek

Tridentsko-Horní Adiže patří k regionům, které v Itálii nyní mají nejvyšší míru nákazy a je zařazeno do takzvané červené zóny, kde platí nejpřísnější opatření včetně podstatného omezení pohybu. V pátek laboratoře v tomto regionu hlásily přes 700 nových případů infekce.

Podle epidemiologa Stephana Ortnera z výzkumného centra Eurac v Bolzanu může být plošné testování při potírání epidemie stejně účinné jako dlouhodobá karanténa. Aby se ale pozitivní efekt testování mohl projevit, je potřeba, aby testy absolvovalo alespoň 70 procent obyvatel.

Plošné testy na koronavirus nedávno během dvou víkendů úspěšně provedlo 5,5milionové Slovensko; laboratoře přitom odhalily celkem přes 50 000 nakažených. Na hromadné testování se chystá i Rakousko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme