Jméno nového papeže by svět mohl znát do Velikonoc

Papež Benedikt XVI. rezignoval. V úřadu by měl skončit 28. února. Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho by mohl svět znát jméno nového papeže už před Velikonocemi. Konkláve by se měla sejít na počátku velikonočního týdne, na Květnou neděli 24. března. Poprvé v historii by mohla v čele katolické církve stanout osobnost z jiného světadílu než z Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apoštolský palác – sídlo papeže ve Vatikánu

Apoštolský palác – sídlo papeže ve Vatikánu | Foto: Jan Rosenauer

Velké šance mají v nadcházející volbě latinskoameričtí duchovní. V Jižní Americe totiž v současnosti žije téměř polovina z více než miliardy katolických věřících. Mezi favority je proto například brazilský kardinál Odilo Sherera nebo Argentinec italského původu Leonardo Sandri.

Novinář a expert na záležitosti Vatikánu John Allen mladší vytvořil seznam deseti možných nástupců Benedikta XVI. Ten sice zahrnuje také brazilského kardinála Sherera, největší šance na zvolení má ale podle něj, podle komentátorů i podle sázkařských společností ghanský kardinál Peter Turkson.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rezignaci papeže Benedikta XVI. jsme mluvili s kardinálem Miloslavem Vlkem

Mezi žhavými kandidáty figuruje například také Kanaďan Mark Oullete nebo nigerijský kardinál Francis Arinzem. Z Evropanů to jsou pak především Italové: milánský kardinál Angelo Scola, druhý muž vatikánské hierarchie Tarcisio Bertone, nebo janovský kardinál Angelo Bagnasco.

Kardinál Miloslav Vlk, který byl u minulé volby hlavy katolické církve v roce 2005, nechtěl tyto spekulace v rozhovoru pro Radiožurnál nijak komentovat: „Z církevních kruhů nedostanete žádný tip, protože to je přísně zakázáno.“

Kardinál Duka: Odstoupení papeže je neobvyklé, pro církev nastává nová situace

Číst článek

Sám Benedikt XVI. se po rezignaci 28. února uchýlí do své letní rezidence Castel Gandolfo a později se přesune do kláštera ve Vatikánu. Konkláve se nezúčastní. Církevní právo nijak neurčuje roli papeže, který odstoupí, uvedl Vatikán.

Papež Benedikt XVI. oznámil, že opustí svůj úřad. Odejde na konci února

Číst článek

Silvie Třeslínová, mta, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme