Jmenuji se 'Potížista', řekl Mandela ve škole. Učitelka mu pak dala jméno Nelson

Celý svět teď upíná oči k vesničce Quna v jihoafrické provincii východní Kapsko. Tam zítra pohřbí Nelsona Mandelu. Do vesnice, kde se světoznámý bojovník proti apartheidu narodil, se sjíždějí světoví státníci, ale i prostí lidé. Trochu stranou zájmu je vesnice Mqhekezweni, kde Mandela strávil rozhodující roky svého života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelson Mandela | Foto: Denis Farrell | Zdroj: ČTK

Na okraji usedlosti stojí dva vysoké dvacetimetrové stromy. Právě pod nimi sedával mladý Mandela a poslouchal vyprávění starců.

Pod těmito stromy se scházeli místní staršinové a náčelníci a rozhodovali o všem podstatném. Mladý Mandela jim naslouchal a sledoval, jak řídí chod místní komunity. Jak později napsal ve svých pamětech, tady se prý naučil, co je to demokracie. A nejen to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve východním Kapsku natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Na návrší stojí malá bílá budova s červenou střechou. Právě sem chodil mladý Mandela do školy a tady také dostal své jméno: Nelson.

„První den ve škole se jej učitelka zeptala, jak se jmenuje. Odpověděl 'Tcholičlátla', což znamená něco jako potížista. Učitelka na to: ‚Tak to ne. Budeš se jmenovat Nelson‘. Bylo to prostě první jméno, které ji napadlo,“ vysvětluje mi Mandelův příbuzný.

Vesnice se příliš nezměnila

Do vesnice Mqhekezweni přišel budoucí jihoafrický prezident ve svých devíti letech. Po smrti otce byl poslán na výchovu ke svému strýci, místnímu náčelníkovi. Jeho rodina zde žije dosud.

„V tom domě nahoře žije babička, vdova po Mandelově bratranci, se kterým vyrůstal. Dole je dům náčelníka. Je tady mnoho lidí, dětí, vnoučat. Prostě celá rodina,“ říká bratr současného kmenového vůdce.

Od doby, kdy tady Mandela prožil sedm rozhodujících let svého života, se vesnice Mqhekezweni příliš nezměnila. Modře nabarvený domek se slaměnou střechou, kde Madiba bydlel se svým bratrancem, chátrá, ale stojí. Stejně tak jako obří gumovníky. I pastviny okolo jsou stejně zelené.

Zatímco třicet kilometrů vzdálené Qunu, kde bude Mandela pohřben se pomalu stává poutním místem, na Mqhekezweni většina lidí zapomněla.

Vesnice Mqhekezweni, kde Nelson Mandela strávil 7 let života | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme