Plánování vražd, pašování drog a korupce. V USA začíná soud s Prckem Guzmánem

Za přísných bezpečnostních opatření v úterý v americkém Brooklynu začíná soud s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem, zvaným El Chapo - tedy Prcek. Šéf drogového kartelu Sinaloa čelí sedmnácti žalobám, mimo jiné kvůli pašování drog, podílu na mnoha vraždách nebo praní špinavých peněz. Guzmán se od devadesátých let stal symbolem nelegálního obchodu s drogami.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogový boss Joaguín Guzmán, zvaný El Chapo - tedy Prcek (uprostřed)

Drogový boss Joaguín Guzmán, zvaný El Chapo - tedy Prcek (uprostřed) | Foto: U.S. officials | Zdroj: Reuters

„Jeho rodina pěstovala marihuanu. Chodil s otcem prodávat, co vypěstovali, a tak poznal množství dealerů. Jenže jeho otec všechny peníze utrácel za alkohol a prostitutky, a tak, když mu bylo 15 let, začal dělat sám na sebe,“ popsal pro americkou televizi Fusion začátky Guzmánovy zločinecké kariéry Gerardo Reyes - investigativec stanice Univision news.

Přehrát

00:00 / 00:00

V USA začíná soud s drogovým bossem Guzmánem. Kdo to je? Poslechněte si reportáž Zdeňka Nováka.

Už jako dvacátník se Guzmán propracoval do čela drogového kartelu Sinaloa a jeho prostřednictvím ovládl obchod s drogami v Mexiku i cesty do Spojených států, jak popsala Ramona Sanchezová z amerického protidrogového úřadu.

„Ovládají prakticky veškerý prodej, pašování i distribuci drog v Arizoně i větší části Spojených států,“ citoval Sanchezovou Radiožurnál.

K pašování drog do Spojených států používal Guzmán a jeho kartel všechny možné cesty - pěší pašeráky, autobusy, poštovní zásilky, falešná auta pohraničníků, ale i speciálně k tomu vytvořené ponorky nebo letouny.

Půl míle, sto tunelů

Obří zisky mu přineslo budování tunelů pod mexicko-americkou hranicí. I proto, že jich měl stovky, jak popsal Andy Adams z americké pohraniční stráže. „Od roku 1990 jsme jen na půl mílovém úseku hranice našli přes sto tunelů. Sinaloa na to má vlastní experty. Na hloubení těch tunelů často pracovali důlní inženýři,“ vysvětlil.

'Prckovi' Guzmánovi se nelíbí podmínky věznění. 23 hodin denně tráví v izolaci

Číst článek

Ty, kdo se jeho kartelu postavili, nechal Guzmán nemilosrdně likvidovat. Některým svým protivníkům nechal useknout hlavy. Celkem během drogových válek jen v Mexiku od 90. let zemřelo víc než 70 tisíc lidí. Tisíce dalších pak ve Spojených státech a jinde ve světě. Drogový obchod Guzmán ovládal kombinací výhrůžek a korupce.

Navzdory kontaktům na vysokých místech ve své zemi nakonec dvakrát přece jen skončil v mexickém vězení. Poprvé si z něj pomocí úplatků udělal luxusní hotel a pak utekl. Podruhé z věznice odjel dokonce na motorce několikakilometrovým tunelem, který pro něj vykopali jeho lidé.

Podle mnohých Mexičanů ale korupcí neovládal jen svou vlastní zemi ale i Spojené státy. „Co když je Prcek Guzmán nejmocnějším pašerákem na světě proto, že ho chrání nejmocnější vláda světa?“ naznačila mexická novinářka Anabel Hernandezová. Do americké vazby se Guzmán nakonec dostal po svém třetím zatčení a je v ní už dva roky.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme