Evropská unie plánuje summit s Bidenem. Po výměně v Bílém domě věří ve zlepšení vztahů

Evropská unie chce ihned po inauguraci Joea Bidena prezidentem začít pracovat na oživení vztahů se Spojenými státy. Důvod? Podle unijních špiček vzájemné vazby za působení Donalda Trumpa utrpěly. V plánu je americko-evropský summit. I nový šéf Bílého domu během svého inauguračního projevu zmínil, že chce „opravit“ spojenectví a spolupracovat na společném řešení koronavirové krize.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident USA Joe Biden chce zlepšit mezinárodní vztahy | Zdroj: Reuter

Předseda Evropské rady Charles Michel pozval Joea Bidena do Bruselu, aby se zúčastnil summitu šéfů vlád členských zemí Evropské unie. Podle Michela by výsledkem schůzky mělo být přijetí paktu o nové spolupráci. Termín je ale zatím stále v jednání.

Unijní země chtějí s novou administrativou Joea Bidena spolupracovat v boji proti koronaviru a klimatickým změnám.

Biden vstoupil do Bílého domu poprvé jako prezident. Zrušil již některé Trumpovy výnosy

Číst článek

„Po čtyřech dlouhých letech má Evropa v Bílém domě opět přítele,“ prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Na vyřešení čekají také obchodní spory. Spojené státy a Evropské unie kvůli nim vzájemně zatížily export některých výrobků cly.

Na mezinárodním poli hodlá Biden podle svých slov „opravit“ spojenectví a spolupracovat s ostatními státy na řešení krizí. USA budou podle nového prezidenta „partnerem pro mír“.

Jmenování nového prezidenta by mohlo pomoci i Česku. „Je to příležitost pro Českou republiku. Vnímejme to jako šanci začít novou etapu,“ řekl ve speciálním vysílání Českého rozhlasu k inauguraci bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš.

Viktor Daněk, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme