Díky Bidenovi může svět řešit výzvy ‚s novým elánem‘, řekla Merkelová. Vztahy s USA chválil i Macron

Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s „novým elánem“. Novinářům to v neděli řekla podle agentury Bloomberg německá kancléřka Angela Merkelová, která se zúčastnila třídenního summitu skupiny G7. Biden na tiskové konferenci uvedl, že Spojené státy obnovily svoji přítomnost na světové scéně a domnívá se, že se podařilo učinit pokrok v obnovení americké důvěryhodnosti mezi nejbližšími přáteli.

Carbis Bay Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zvolení Joe Bidena prezidentem USA neznamená, že svět už nemá žádné problémy. Můžeme ale nyní pracovat na jejich řešení s novým elánem,“ prohlásila Merkelová, která ve své funkci končí a summitu G7 se jako kancléřka zúčastnila naposledy.

Biden podle svých slov využil své první zahraniční cesty od doby, kdy se ujal funkce, k navázání kontaktů s novou generací lídrů z nejsilnějších zemí světa a k užšímu sjednocení spojenců při řešení koronavirové pandemie a obchodních a pracovních praktik Číny. Třídenní setkání skupiny G7 označil za „mimořádně přínosné a založené na spolupráci“.

Také další spojenci z G7 se podle agentury AP snažili vytvořit dojem, že Biden je součástí „klubu“. Snažili se pomoci posílit Bidenovu mantru „Amerika je zpět“ mimo jiné tím, že se přihlásili k heslu jeho kampaně „vybudujme spolu lepší svět“ po pandemii, uvedla agentura.

Britský premiér Boris Johnson o Bidenovi řekl, že jsou na naprosto stejně vlně. Biden se také poprvé setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a oba se podle AP chovali jako staří přátelé.

S Bidenovým předchůdcem Donaldem Trumpem měla skupina napjaté vztahy. Trump také kvůli neshodám opustil například summit G7 v roce 2018 předčasně kvůli sporům o cla, v roce 2017 zase USA na summitu G7 nepodepsaly v závěrečném prohlášení bod o klimatu. Trump také prosazoval změnu formátu této skupiny a navrhoval rozšířit ji o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii. Tři poslední státy byly na letošní summit přizvány, ale Indie se účastnila kvůli špatné epidemiologické situaci na svém území jenom virtuálně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme