‚Energetika nesmí být nástroj tlaku.‘ Merkelová a Biden jednali o klimatu i Nord Streamu 2

Americké obavy ohledně plynovodu Nord Stream 2, spolupráce v boji proti klimatickým změnám nebo při zmírňování dopadů koronavirové krize. O těchto tématech se ve čtvrtek mluvilo v Bílém domě při rozlučkové návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové. Ta ve světle ničivých záplav ve své vlasti uvedla, že změny klimatu znamenají výrazně vyšší frekvenci extrémních meteorologických jevů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden během společné tiskové konference v Bílém domě | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Biden v úvodním projevu na společné tiskové konferenci ocenil dlouholeté působení Merkelové v čele Německa, které po 16 letech skončí po zářijových parlamentních volbách. Šéf Bílého domu kancléřce poděkoval například za oddanost německých jednotek, které po boku těch amerických působily v Afghánistánu, a vyjádřil přesvědčení, že partnerství USA a Německa bude vzkvétat i po odchodu Merkelové.

Horká linka mezi Washingtonem a Pekingem? Biden chce zlepšit a urychlit komunikaci s Čínou

Číst článek

Americký prezident zároveň setkání popsal jako zcela jasně pracovní událost, při které došlo i na ožehavé téma rusko-německého plynovodu Nord Stream 2.

„Jakkoli jsem zopakoval své obavy ohledně Nord Streamu 2, kancléřka Merkelová a já jsme zcela za jedno v našem přesvědčení, že Rusku nesmí být umožněno používat energetiku jako nástroj nátlaku nebo vyhrožování sousedům,“ řekl Biden.

Jeho administrativa stejně jako ta předchozí se stavbou plynovodu nesouhlasí a prezentuje jej jako hrozbu pro energetickou bezpečnost v Evropě. Merkelová pouze poznamenala, že Washington a Berlín dospěly k různým závěrům ohledně toho, co tento projekt znamená. Oblast, kde k sobě mají Merkelová a Biden mnohem blíže, je ekologická politika.

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden během společné schůzky v Bílém domě | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Oba lídři ve čtvrtek zdůrazňovali naléhavost otázky boje proti klimatickým změnám, přičemž německá kancléřka hovořila o hrozbě častějších záplav, lesních požárů či bouří. Biden celé vystoupení před novináři zahájil vyjádřením soustrasti pozůstalým po desítkách obětí aktuálních záplav v Německu.

Podle listu The New York Times trvalo jednání prezidenta s kancléřkou asi 50 minut, Merkelová se předtím odděleně setkala s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Po tiskové konferenci dvou lídrů pak byla na programu slavnostní večeře, na kterou byli kromě vrcholných představitelů současné vlády pozváni i bývalí činitelé včetně někdejší šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, dále také lídři Republikánské strany v Kongresu Mitch McConnell a Kevin McCarthy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme