Joe Biden vyhrál prezidentské volby, uvedla americká média. Získal hlasy z klíčové Pensylvánie

Podle amerických médií vyhrál Joe Biden prezidentské volby a stane se 46. prezidentem Spojených států. Stanice CNN a NBC i agentura AP mu přisoudily předpokládané vítězství ve státě Pensylvánie. Bez volitelů, které ze státu kandidát získá, nemůže současný prezident Donald Trump obhájit svůj mandát. Joe Biden s 20 voliteli z Pensylvánie získal 273 volitelských hlasů. Na výhru ve volbách jich stačí 270.

Washington (Aktualizováno: 22:52 7. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden během svého projevu ve Wilmingtonu. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Ameriko, je mi ctí, že jsi mě zvolila, abych vedl naši velkou zemi,“ vyjádřil se k vítězství Biden na twitteru. Připomněl, že práce před ním bude těžká, ale slíbil, že bude prezidentem všech Američanů, ať pro něj volili, nebo ne.

Prezident Donald Trump výsledek voleb nepřijal. „Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl. Média podle něj „nechtějí, aby byla odhalena pravda“. Trump se v prohlášení zmínil o možném přepočítání hlasů v některých státech i o soudních sporech o regulérnosti voleb.

Většina velkých amerických médií v sobotu ráno Bidenovi přisuzovala 253 hlasů tzv. volitelů, které v americkém volebním systému rozhodují o vítězi. Na celkový triumf je zapotřebí minimálně 270 volitelských hlasů, přičemž za vítězství v Pensylvánii si jich Biden připsal 20.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30 000 hlasů. Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval.

Článek pokračuje pod online reportáží

Úspěch demokratů v letošní prezidentské volbě přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která se stává první ženou v dané funkci.

Média včetně televize Fox News či deníku The New York Times záhy Bidenovi přisoudila i vítězství v Nevadě, kde měl demokrat po sečtení 94 procent očekávaného počtu hlasů náskok dvou procentních bodů. Podle některých zdrojů se tak jeho zisk zvýšil na 279 volitelských hlasů, podle agentury AP, která už měla jasno i o Arizoně, dokonce na 290.

Trump výsledek zpochybňuje

Trump je zase prvním americkým prezidentem od roku 1992, kterému se nepodařilo obhájit mandát, napsala agentura AP. Před 28 lety prohrál coby úřadující šéf Bílého domu George Bush starší.

Trump, který v posledních dnech opakovaně zpochybňoval důvěryhodnost volebního procesu, zprávy o své porážce odmítá. Biden se podle něj neprávem stavěl do pozice vítěze a „jeho mediální spojenci“ mu pomáhali ve snaze zabránit, „aby byla odhalena pravda“. Přitom to byl Trump, kdo se po úterních volbách předčasně prohlašoval za vítěze.

Dcera imigrantů, Trumpova kritička. Harrisová bude první ženou ve funkci viceprezidentky

Číst článek

Prezident ve svém sobotním prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů. Analytici ale míní, že Trump má mizivou šanci na zvrácení výsledku, ať už skrze přepočty nebo prostřednictvím žalob.

Dezinfromace o podvodech

Vícero stížností Trumpovy kampaně na údajné nesrovnalosti už soudci pro nedostatek důkazů odmítli, Trumpův právník Rudy Giuliani ovšem na sobotní tiskové konferenci řekl, že v pondělí přijdou další žaloby. Giuliani podle zpravodajského webu BBC například prohlásil, že v Pensylvánii se letos započítaly i hlasy od zemřelých voličů. Fámu v tomto duchu, která se na konci týdne šířila na sociálních sítích, v pátek vyvracel list The New York Times.

Američtí volební činitelé kvůli lavině dezinformací o volebních podvodech celý týden ujišťovali, že proces shromažďování a počítání hlasů se odehrává v souladu se zákony. Podle členky Federální volební komise Ellen Weintraubové „nejsou žádné důkazy o jakémkoli typu volebního podvodu“.

Letošní volby v USA i přes pokračující problémy s epidemií covidu-19 provázel mimořádně vysoký zájem voličů. Sečteno už bylo na 148 milionů hlasů, což je o deset milionů více než konečné číslo z roku 2016. Sčítání přitom stále pokračuje a podle posledních odhadů by nakonec účast mohla dosáhnout přibližně 67 procent, což by byl nejvyšší podíl za více než 100 let.

Gratulace zvolenému prezidentovi

Lídři a zástupci států z celého světa gratulovali převážně prostřednictvím sociálních sítí nově zvolenému prezidentovi Bidenovi. 

„Znám Joea Bidena, je to pevný zastánce naší Aliance, a jsem už netrpělivý, až s ním budu moci úzce spolupracovat,“ komentoval na twitteru zprávu o Bidenově zvolení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Američané si vybrali svého prezidenta. Gratulace Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové. Máme toho hodně na práci, abychom se postavili současným výzvám. Pracujme společně!“ napsal na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. I britský premiér Boris Johnson uvedl, že se těší na úzkou spolupráci s Bidenem, a USA označil za nejdůležitějšího spojence Británie.

Zažil rodinné tragédie i dvě neúspěšné kandidatury. Kdo je Joe Biden, 46. prezident Spojených států?

Číst článek

Podobně reagovala i německá kancléřka Angela Merkelová, stejně jako mnoho dalších evropských státníků. S vidinou zlepšení vztahů se na spolupráci těší i vrchní představitelé Evropské unie.

„Svět potřebuje pevný vztah mezi Evropou a USA, obzvláště v těchto obtížných časech. Doufáme, že budeme spolupracovat v boji proti covidu-19, klimatickým změnám i vzrůstající nerovnosti,“ napsal v gratulačním vzkazu Bidenovi a Harrisové šéf Evropského parlamentu David Sassoli.

Také šéf Evropské rady Charles Michel uvedl, že je unie připravena s příští americkou administrativou pracovat na „silném transatlantickém partnerství“. Rovněž předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová napsala, že se těší na setkání s Bidenem „při nejbližší možné příležitosti“.

onz, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme